Mark Rutte, la forumul NATO pentru apărare de la București: Nu putem fi naivi, trebuie să fim pregătiți

6 November 2025, 12:18 (actualizat 6 November 2025, 12:42)

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a avertizat joi că Rusia va continua să reprezinte o amenințare de durată pentru Europa și pentru ordinea globală. Într-un discurs susținut la NATO-Industry Forum de la București, unde a participat alături de președintele României, Nicușor Dan, Rutte a subliniat că Moscova rămâne o forță destabilizatoare, care colaborează tot mai strâns cu China, Coreea de Nord și Iran. „Nu putem fi naivi, trebuie să fim pregătiți”, a transmis oficialul NATO.

Ameninţarea cu care ne confruntăm e de durată şi e reală. Războiul neprovocat al Rusiei împotriva Ucrainei este cel mai evident exemplu al acestei ameninţări. Pericolul reprezentat de Rusia nu se va termina odată cu războiul. Rusia va rămâne în continuare o forță destabilizatoare în Europa şi în lume. Şi Rusia nu este singură în eforturile sale de a submina regulile globale. După cum ştiţi, lucrează cu China, cu Corea de Nord, Iran şi cu alţii. Îşi cresc apărarea şi colaborarea la niveluri fără precedent. Se pregătesc pentru confruntări pe termen lung. Nu putem fi naivi, trebuie să fim pregătiţi“, a avertizat Mark Rutte.

Rutte a subliniat „forţa inovaţiei” din domeniu. „Trăim în societăţi libere, unde creativitatea dumneavoastră ia viaţă”, a arătat secretarul general al NATO.

Totodată, le-a transmis reprezentanţilor industriei de apărare că înţelege riscurile pe care ei şi le asumă, menţionând contractele pe termen lung semnate de guverne. „Voinţa politică şi banii sunt acolo”, a spus Rutte, adăugând că discută cu liderii aliaţi în acest sens.

Oficialul NATO a apreciat faptul că România îşi va mări cheltuielile pentru apărare la 3,5% din PIB până în 2030.

Referindu-se la rolul defensiv şi de descurajare al Alianţei, el a subliniat conceptul de „pace prin forţă”.

„NATO îşi va juca rolul său, iar dumneavoastră pe al dumneavoastră”, le-a transmis el participanţilor la forum.

La rândul său, președintele Nicușor Dan a declarat joi că, din nefericire, vorbim tot mai des de înarmare, dar de care țara noastră are nevoie. Șeful statului a afirmat că, în acest context, reînarmarea nu este o alegere, ci o necesitate.

Toate ameninţările şi provocările cu care ne confruntăm în prezent (…) ne amintesc că pacea şi securitatea nu sunt niciodată garantate, de aceea reînarmarea nu este o alegere, este o necesitate. Nu este o alegere a NATO, sau a României, sau a celorlalte state, ci este o necesitate. O dovadă în plus că trebuie să facem mai mult că să ne apărăm”, a declarat preşedintele.

Potrivit șefului statului, România a alocat 2,24 % din PIB pentru apărare în acest an și intenționează să crească acest procent.

„Vom menține tendința ascendentă”, a dat asigurări Dan.

Forumul NATO privind Industria de Apărare, unul dintre cele mai importante evenimente strategice la nivelul Alianței, a adus la București lideri militari, oficiali guvernamentali și directori din industria de apărare și tehnologie. Secretarul general al Alianței Nord Atlantice și președintele Nicușor Dan au participat la reuniune.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite