Nicușor Dan, la Forumul NATO pentru Industria de Apărare: Pacea și securitatea nu sunt niciodată garantate, de aceea reînarmarea nu este o alegere, este o necesitate. Rutte: Amenințarea cu care ne confruntăm e de durată și e reală. Nu se încheie când se termină acest război
Președintele Nicușor Dan a declarat joi, în prezența secretarului general al Alianței Nord-Atlantice, Mark Rutte, la NATO-Industry Forum 2025, că, din nefericire, vorbim tot mai des de înarmare, dar de care țara noastră are nevoie. Șeful statului a afirmat că, în acest context, reînarmarea nu este o alegere, ci o necesitate. La rândul său, secretarul general al NATO, Mark Rutte, a subliniat că amenințarea cu care ne confruntăm din partea Rusiei este una reală și de durată și a atras atenția că, odată războiul încheiat, amenințarea nu va dispărea, deoarece Rusia va rămâne un element destabilizator în regiune. TVR Info a transmis în direct declarațiile.
Secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Mark Rutte, şi preşedintele Nicuşor Dan au participat la NATO Industry Forum 2025, care are loc la Bucureşti, desfăşurat sub patronajul secretarului general al Alianţei.
În discursul său, președintele Nicușor Dan a arătat că discuţiile de la acest eveniment sunt relevante, „având în vedere contextul din ultima perioadă, care, din păcate, ne obligă să vorbim tot mai mult despre reînarmare”, în contextul războiului de la granița României.
„Toate ameninţările şi provocările cu care ne confruntăm în prezent (…) ne amintesc că pacea şi securitatea nu sunt niciodată garantate, de aceea reînarmarea nu este o alegere, este o necesitate. Nu este o alegere a NATO, sau a României, sau a celorlalte state, ci este o necesitate. O dovadă în plus că trebuie să facem mai mult că să ne apărăm”, a declarat preşedintele.
Potrivit șefului statului, România a alocat 2,24 % din PIB pentru apărare în acest an și intenționează să crească acest procent.
„Vom menține tendința ascendentă”, a dat asigurări Dan.
Șeful statului a mai subliniat că România „este mai apărată ca oricând” și a subliniat că este nevoie de dezvoltarea mobilității militare și consolidarea capabilităților cu dublă utilizare.
„Trebuie să consolidăm industria națională de apărarea, cea europeană și cea transatlantică”, a conchis președintele.
Dialogul deschis dintre NATO şi industrie este esenţial, a declarat, la rândul său, secretarul general al NATO, Mark Rutte.
“Dumneavoastră sunteţi partea industrială a componentei noastre de apărare şi descurajare“, s-a adresat oficialul NATO celor prezenţi.
El a subliniat “forţa inovaţiei” din domeniu. “Trăim în societăţi libere, unde creativitatea dumneavoastră ia viaţă”, a arătat secretarul general al NATO.
Totodată, le-a transmis reprezentanţilor industriei de apărare că înţelege riscurile pe care ei şi le asumă, menţionând contractele pe termen lung semnate de guverne. “Voinţa politică şi banii sunt acolo”, a spus Rutte, adăugând că discută cu liderii aliaţi în acest sens.
Oficialul NATO a apreciat faptul că România îşi va mări cheltuielile pentru apărare la 3,5% din PIB până în 2030.
Referindu-se la rolul defensiv şi de descurajare al Alianţei, el a subliniat conceptul de “pace prin forţă”.
“NATO îşi va juca rolul său, iar dumneavoastră pe al dumneavoastră”, le-a transmis el participanţilor la forum.
Şeful NATO a avut şi o apreciere privind securitatea în viitorul apropiat.
“Războiul neprovocat al Rusiei împotriva Ucrainei este un exemplu de ameninţare. Pericolul Rusiei nu se va termina odată cu războiul. Va rămâne în continuare o forţă destabilizatoare şi nu este singură“, a adăugat Mark Rutte şi a evidenţiat că alianţa trebuie să fie pregătită pentru “o confruntare pe termen lung”.
Principalele declarații ale secretarului general NATO, Mark Rutte:
- Vă mulțumesc că ne-ați găzduit aici, la București
- Este unul dintre cele mai mari evenimente privind industria NATO pe care l-am organizat
- Transformăm deciziile în acțiune
- Avem progrese, avem mai mulți bani pe masă și vor intra și mai mulți
- Aliații fac un pas înainte, inclusiv România, care vrea să crească până la 5% până în 2030
- Amenințarea cu care ne confruntăm e de durată și e reală
- Când se termină acest război, nu înseamnă că se termină amenințarea
- Rusia rămâne un element de destabilizare
- trebuie să ne concentrăm pe trei elemente clare: cantitate, creativitate și cooperare
- Haideți să lucrăm împreună pentru un viitor mai prosper pentru noi toți
Principalele declarații ale președintele Nicușor Dan:
- Vă urez bun venit la București și în România
- Tema ediției actuale este deosebit de releavantă
- Din păcate, vorbim tot mai des de reînarmare
- Pacea și securitatea nu sunt niciodată garantate, de aceea reînarmarea nu este o alegere, este o necesitate
- Avem război chiar la granița României
- Agresivitatea Rusiei, dincolo de războiul din Ucraina, prin încălcările spațiului aerian reprezintă o dovadă în plus că trebuie să facem mai mult pentru a ne apăra
- Trebuie să rămânem uniți
- Angajamentul Alianței este de apărare colectivă
- Trebuie să consolidăm industria națională de apărarea, cea europeană și cea transatlantică
- La summitul NATO de la Haga am luat toți decizia de a crește cheltuielile de apărare
- Ro are 2,24 din PIB în 2025 și va cheltui acești bani
- Vom menține tendința ascendentă
- Trebuie să dezvoltăm mobilitatea militară
- Să consolidăm capabilitățile cu dublă utilizare
- România este mai apărată ca oricând
NATO-Industry Forum este unul dintre cele mai importante evenimente strategice la nivelul Alianței, reunind lideri militari, oficiali guvernamentali și directori din industria de apărare și tehnologie. Forumul facilitează colaborarea directă între NATO și sectorul industrial, având ca scop consolidarea capabilităților de apărare.
Președintele Nicușor Dan și secretarul general al NATO, Mark Rutte, la Forumul NATO pentru Industria de Apărare. Toate declarațiile, în direct la TVR Info
Miercuri, președintele României, Nicușor Dan, l-a primit, la Palatul Cotroceni, pe Secretarul General al NATO, Mark Rutte, aflat în prima sa vizită în România de la preluarea conducerii Alianței. Azi, președintele României și Secretarul General al NATO vor participa împreună la Forum.
Forumul NATO pentru Industria de Apărare este un eveniment la nivel strategic care facilitează o colaborare directă și continuă între NATO și industrie. Tema ediției din 2025 a Forumului este ‘Reînarmarea NATO – Inovare, Accelerare, Susținere’.
Forumul se va baza pe decizia luată de șefii de stat și de guvern la Summitul NATO de la Haga, din iunie 2025, de a crește semnificativ investițiile în apărare și își propune să contribuie la modelarea modului în care acești bani sunt investiți pentru a se asigura că aliații dezvoltă și furnizează capabilitățile necesare pentru a continua să descurajeze și să se apere în mod credibil împotriva oricărui adversar, conform https://www.nato.int/.
NATO-Industry Forum reunește directori de companii industriale, lideri civili și militari de rang înalt ai NATO și oficiali naționali, precum și lideri cheie din alte instituții.
Edițiile anterioare ale NATO-Industry Forum au avut loc la Washington D.C.(2019), Roma (2021) și Stockholm (2023).
Găzduit de Statele Unite ale Americii, Forumul din 2019 a fost unul dintre evenimentele care au celebrat cea de-a 70-a aniversare a NATO, amintește https://www.act.nato.int/. Această ediție a Forumului s-a concentrat pe îmbunătățirea procesului decizional. NATO, națiunile partenere, organizațiile internaționale și industria au reflectat asupra mecanismelor lor decizionale pentru a valorifica soluții inovatoare. Discuțiile s-au concentrat pe interoperabilitate, inovare și tehnologie, pe implicarea NATO în industrie și au vizat identificarea schimbărilor necesare pentru adaptarea și proiectarea Alianței în viitor.
Ediția din 2021, organizată în Italia, a atras aproape 600 de participanți, inclusiv miniștri, reprezentanți permanenți la Consiliul Nord-Atlantic, directori naționali pentru armament, președintele Comitetului Militar, Comitetul Militar, directori executivi (CEO) și reprezentanți de rang înalt ai unor companii de top din afara domeniului apărării. Participarea industriei nu s-a limitat doar la industria tradițională de apărare, ci a inclus și marea industrie tehnologică, potrivit prezentării publicate pe https://diweb.hq.nato.int/.
Ediția din 2023 a Forumului NATO-Industrie a avut tema ‘Abordarea împreună a noii realități strategice’ (‘Addressing the New Strategic Reality Together’). Forumul s-a bazat pe deciziile luate de șefii de stat și de guvern, în special cele legate de Planul de Acțiune pentru Producția de Apărare, la Summitul NATO de la Vilnius din 11 și 12 iulie 2023. Evenimentul a atras 800 de participanți, dintre care 450 de reprezentanți ai industriei din peste 250 de companii. Au fost reprezentate, de asemenea, 36 de țări; 27 de aliați, plus o serie de națiuni partenere, inclusiv Ucraina și trei parteneri din Asia-Pacific (Australia, Japonia și Coreea de Sud).
Participanții au salutat dezbaterea oportună pe teme critice, recunoscând noua realitate, războiul ilegal al Rusiei împotriva Ucrainei, ascensiunea Chinei, conflictul reînnoit în Orientul Mijlociu și necesitatea ca NATO, guvernele și industria să găsească soluții pentru a produce capabilități mai diversificate, în cantități mai mari, valorificând noile tehnologii, mai rapid, mai bine și mai accesibil, evidențiază rezumatul reuniunii publicat pe pagina https://www.act.nato.int/.

