Contract istoric cu Rheinmetall pentru construirea unei fabrici de pulberi în România. O investiție de 500 de milioane de euro

3 November 2025, 11:41 (actualizat 3 November 2025, 19:07)

Investiție de jumătate de miliard de euro în industria de apărare din România. Guvernul și compania germana Rheinmetall au semnat acordul pentru fabrica de pulberi din județul Brașov, a cărei construcţie va începe în ianuarie. Vor fi create astfel sute de locuri de muncă, iar țara noastră își va asigura independenţa în privinţa materiei prime pentru producţia de armament.

Rheinmetall Victoria SA este compania rezultată din parteneriatul dintre Pirochim Victoria, subsidiară a Romarm, și Rheinmetall. Firma va avea sediul în județul Brașov și va produce pulbere propulsivă și propulsori modulari. Pirochim Victoria va deține de 49% din noua companie, iar Rheinmetall, 51%.

La Victoria se vor produce 200 de tone de pulberi pentru nevoile locale, a anunţat directorul Rheinmetall. Fabrica va asigura materia primă necesară industriei de armament din România.

Deşi discuţiile despre acest contract păreau să fie finalizate, modificări de ultim moment au apărut în urma unor negocieri între cele două delegaţii.

De exemplu, firma germană va trebui să plătească 9 milioane de euro chirie pe an pentru hala pe care o închiriază de la partea română, iar amortizarea a fost redusă de la 25 la 15 ani.

Discuțiile de la guvern dintre oficialii români şi reprezentanții Rheinmetall au vizat și colaborarea din cadrul programului european SAFE. Premierul a anunțat că lista proiectelor care vor fi finanţate prin SAFE este aproape de finalizare. În a doua jumătate a lunii, planurile vor fi discutate și aprobate în CSAT și apoi, trimise Comisiei Europene.

Cea mai modernă companie din lume pentru producerea de pulberi cu bază dublă şi triplă

Armin Papperger, director al Companiei Rheinmetall AG, a declarat luni că Rheinmetall Victoria SA va fi cea mai modernă companie din lume pentru producerea de pulberi cu bază dublă şi triplă.

Rheinmetall Victoria SA va fi cea mai modernă companie din lume, în acest moment, pentru producerea de pulberi cu bază dublă şi triplă. Aceste pulberi sunt necesare în întreaga lume şi, cu precădere, în Europa pentru a permite ajutor pentru forţele de apărare; şi sunt necesare şi în România. Construim capacităţi cam de 60.000 de încărcături, adică 300.000 de încărcături modulare, ceea ce înseamnă una dintre cele mai mari capacităţi în lume pentru sisteme de artilerie”, a spus Armin Papperger.

El a menţionat că se vor produce 200 de tone de pulberi pentru nevoile locale. Viitoarea fabrică presupune o investiţie de aproximativ jumătate de miliard de euro.

“Rheinmetall şi această cooperare vor investi prin companiile lor peste 400 de milioane de euro. Din punct de vedere civil, România va face investiţii de 120 de milioane de euro. Primim ajutor din partea programelor europene: 47 de milioane dintr-un program aprobat de Bruxelles, iar Guvernul va primi bani prin Programul SAFE, de asemenea. Strategia este aceea de a face ca România să facă parte integrantă din ecosistemul european. De asemenea, România va face parte integrantă din ecosistemul NATO“, a mai spus el. 

Declarații ale premierului Ilie Bolojan:

  • Viitoarea fabrică de pulberi de la Victoria înseamnă o investiție de o jumătate de miliard de euro, aproximativ 700 de locuri de muncă noi, dar mai ales avantajul de a produce pulberi în România. Salut disponibilitatea companiei Rheinmetall de a renegocia contractul de asociere, în așa fel încât o parte din lanțul de aprovizionare al viitoarei fabrici să fie unul local.
  • În acest fel, unitatea de producție va fi mai bine integrată în economia românească.
  • Mulțumesc companiei pentru disponibilitatea de a lucra cu furnizori din România, astfel încât companii românești competitive să-și poată dezvolta capacitățile de producție și să se integreze în lanțul industriei europene de apărare.
  • Mulțumesc echipelor noastre de negociere, domnului ministru Miruță, Ambasadei Germaniei și tuturor celor care au fost implicați de-a lungul timpului în acest proiect și cu care astăzi am reușit să finalizăm semnarea acestui contract.
  • În egală măsură, salut această semnare pentru că reprezintă o materializare rapidă a Planului de Acțiune România–Germania, semnat în urmă cu câteva luni, și sper că este un bun început al unei cooperări economice și mai intense în domeniul apărării cu firmele germane.
  • După mulți ani în care industria noastră de apărare a fost puțin solicitată, România intră într-o nouă etapă, pe fondul situației de securitate din estul Europei. După cum știți, suntem foarte aproape de a stabili cu exactitate proiectele care vor fi dezvoltate și finanțate prin programul SAFE al Uniunii Europene.
  • Ceea ce facem astăzi și în aceste zile este să definitivăm negocierile pentru accesarea fondurilor europene prin programul SAFE și ne așteptăm ca aceste negocieri să fie finalizate în a doua jumătate a acestei luni.
  • Vom avea apoi o ședință a CSAT în care vom aproba aceste planuri de dotări, în a doua jumătate a lunii noiembrie, după care le vom prezenta Comisiei Europene.

La ora 12 au fost declarații comune ale celor două delegații despre semnarea acelui contract, despre care ministrul economiei menționa că este un pas înainte pentru dezmorțirea industriei de apărare de la noi din țară.

Semnarea contractului cu Rheinmetall e un eveniment istoric, care permite României să devină un actor important pe piaţa de securitate, a declarat ministrul Economiei, Radu Miruță, la TVR Info.

Fabrica de pulberi pentru muniţie care urmează să fie construită în orașul Victoria din judetul Braşov va fi cea mai modernă din lume.

În această după-amiază, începând cu ora 14, cele două delegații vor vorbi despre cooperarea în programul SAFE. 

România a semnat deja un contract cu compania Rheinmetall, un contract pentru construirea unei fabrici de pulberi, construcție ce ar urma să înceapă în ianuarie anul viitor și despre care se spune că va fi cea mai modernă fabrică de pulbere din lume, ceea ce ar crea pentru România aproximativ 700 de locuri de muncă. 

În ceea ce privește programul SAFE, România are alocate deocamdată 16,68 de miliarde de euro. Suma este una provizorie. Iar, potrivit ministrului de Externe, Oana Țoiu, lista investițiilor pe care România și le propune să le facă prin acest program va fi făcută publică la finalul lunii noiembrie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite