Investiție de jumătate de miliard de euro în industria de apărare din România. Guvernul și compania germana Rheinmetall au semnat acordul pentru fabrica de pulberi din județul Brașov, a cărei construcţie va începe în ianuarie. Vor fi create astfel sute de locuri de muncă, iar țara noastră își va asigura independenţa în privinţa materiei prime pentru producţia de armament.
3 November 2025, 11:41 (actualizat 3 November 2025, 19:07)
Angel Tîlvăr, ministrul Apărării, prezent la Conferinţa de Securitate de la Munchen, a avut o întrevedere cu reprezentanţii companiei germane Rheinmetall AG