Nicușor Dan, la lansarea candidaturii lui Cătălin Drulă (USR) la Primăria Capitalei. „Vă mulțumesc pentru ce faceți, vă încurajez să faceți în continuare și veți avea în mine un partener”
Preşedintele României s-a întors azi pentru câteva minute la problemele Bucureştiului, la lansarea candidaturii lui Cătălin Drulă la Primăria generală a Capitalei. Nicuşor Dan a fost primit cu aplauze de membrii USR. A ţinut şi un scurt discurs despre infrastructura oraşului şi lupta între corupţie şi anticorupţie. Şeful statului a spus că mafia imobiliară a dezvoltat sectoarele din Bucureşti şi de aceea e important să fie aplicate măsurile votate prin referendumul cerut de el. „Mă interesează direcţia în care oraşul merge, veţi avea în mine un partener”, le-a spus Nicuşor Dan celor din USR.
Președintele Nicuşor Dan a fost primit cu aplauze de membrii USR.
Declaraţiile preşedintelui Nicuşor Dan:
Cum am putea să definim acești ani din istoria Bucureștiului? Lupta între corupție și anticorupție ar fi prea simplu și e cumva la nivel național și cred că definiția ar fi lunga luptă între infrastructură și panseluțe.
Orașul ăsta are un uriaș deficit de infrastructură și, din păcate, am avut o tensiune politică în ultimii 20-30 de ani care a dus multe din resursele acestui oraș pe fel de fel de prostii, unele foarte lucioase, dar nu ne-a adus acolo unde acest oraș are nevoie pe infrastructură.
Anul trecut pe vremea asta tocmai trecusem de domnul Greblă, care cu mult efort, și telefoane, și insistențe am reușit să organizăm un referendum pentru București.
La referendum oamenii au votat într-un fel. Au avut 3 întrebări.
Cum se împart banii pe care bucureștenii muncind îi scot din buzunar pentru ca orașul să se dezvolte și să intre în competiția globală.
Îi mulțumesc lui Cătălin Drulă că a transpus prima întrebare de la referendum într-un proiect de lege.
E absurd ca Capitala, cu o contribuție așa importantă la PIB, să nu reușească din lipsă de bani să unească Radet cu ELCEN; să nu avem metroul integrat în rețeaua de transport public al Bucureștiului.
A fost întrebarea nr 2 cu privire la urbanism. Am avut un primar care cât de cât a rezolvat niște lucruri, dar pe 7% din oraș, pentru că în rest, ca să spunem pe șleau, mafia imobiliară a dezvoltat sectoarele din București.
De aia e important ca ce au spus bucureștenii să fie transpus în realitate și de la nivelul Primăriei Capitalei dezvoltarea urbană în esență să pună locuitorul pe primul loc.
Mă bucur că ne revedem. Vreau să rămâneți convinși că în calitate de locuitor al acestui oraș și cu niște atribuții pe care Constituția și sistemul legislativ mi le dau, mă interesează direcția în care orașul merge și vă mulțumesc pentru ce faceți, vă încurajez să faceți în continuare și veți avea în mine un partener.

