Premierul Ilie Bolojan a avut o întrevedere cu ministrul de stat german pentru Europa, Gunther Krichbaum
Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut vineri, la Palatul Victoria, o întrevedere cu ministrul de stat german pentru Europa, Gunther Krichbaum, aflat în vizită în România, cu care a discutat despre relaţiile excelente dintre România şi RF Germania, atât în plan bilateral, cât şi în cadrul Uniunii Europene şi Alianţei Nord-Atlantice.
“Germania este principalul partener comercial al României. Mulţumesc oamenilor de afaceri germani pentru că investesc în ţara noastră, creează locuri de muncă şi contribuie la susţinerea exporturilor româneşti şi a economiei naţionale”, a afirmat premierul, citat într-un comunicat al Guvernului.
Potrivit şefului Executivului, colaborarea economică poate fi extinsă în perioada următoare, îndeosebi în domenii precum securitate şi apărare, având în vedere oportunităţile României de a accesa aproximativ 16,68 miliarde de euro prin Programul european Security Action for Europe (SAFE).
“Până la finalul lunii noiembrie, vom definitiva lista proiectelor naţionale care vor fi finanţate prin acest program de împrumuturi pentru că beneficiul României va consta în dotarea armatei, dezvoltarea industrie naţionale de apărare şi transferul de tehnologii în economia românească “, a precizat Ilie Bolojan.
Prim-ministrul a subliniat că, în paralel cu dezvoltarea colaborării privind tehnica militară, România este interesată de consolidarea angajamentului european privind securitatea şi apărarea.
În acest context, ministrul Krichbaum a afirmat că Germania va susţine în continuare apărarea militară pe Flancul de est, continuarea participării cu trupe militare în România şi colaborarea bilaterală în domeniul capabilităţilor militare, se arată în comunicatul citat.
Cei doi oficiali au discutat şi despre susţinerea Republicii Moldova.
Prim-ministrul Bolojan a subliniat că România va continua să susţină cu fermitate parcursul european al Republicii Moldova şi deschiderea negocierilor de aderare cât mai curând posibil.
La întrevederea de la Palatul Victoria au mai participat, din partea Guvernului, alături de prim-ministrul Ilie Bolojan, ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, şeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca, şi secretarul de stat în Cancelaria prim-ministrului Dragoş Hotea.

