Jamaica, declarată zonă de dezastru după ce uraganul Melissa a lovit cu vânt de aproape 300 de km/h
Zone întregi nu doar din sud-est, ci şi din sud şi sud-vest, sunt izolate după ce uraganul a traversat pe această traiectorie Jamaica, cu o forţă istorică.
Jamaica a fost declarată zonă de dezastru, după ce Melissa a lovit cu vânt de aproape 300 de km la oră.
Cel puţin trei oameni au murit aici în timpul pregătirilor pentru dezastru, iar un coordonator al eforturilor de urgenţă a suferit un accident vascular cerebral. Trei victime sunt în Haiti şi una în Republica Dominicană.
Mii de turişti sunt blocaţi în Jamaica. Clienţii unui hotel de 5 stele s-au luptat, la propriu, pentru a prinde ceva de mâncare. Starea este una de panică şi de neputinţă.
Shantelle Nova Rochester, locuitoare din Jamaica: „Nu prea știi ce să faci în astfel de condiţii. Poți să zâmbeşti sau să plângi. Așa că sper doar că Dumnezeu să ne cruțe pe noi și poporul din Jamaica, pentru că un alt uragan un an mai târziu este…Să nu mai vorbim de unul de categoria cinci, este devastator”.
După o scurtă perioadă de acalmie, în traiectoria spre Cuba, uraganul a revenit la o forţă de categoria 4.
Peste 600.000 de locuitori, inclusiv din al doilea oraş ca mărime din Cuba, Santiago, au primit ordine de evacuare.

