”Carne de tun” din Cuba și Columbia pentru Rusia. Mercenari recrutați prin Tik Tok și Facebook pentru războiul din Ucraina
Cuba și Columbia sunt principalele centre de recrutare ale armatei ruse în America Latină, arată rapoarte internaționale dedicate recrutării de luptători pentru câmpul de luptă.
O investigație dedicată acestui aspect documentează ”tacticile înșelătoare ale Moscovei pentru a-și mări efectivele de combatanți străini. Mii dintre aceștia sunt trimiși pe front fără pregătire”, scriu jurnaliștii de la El Pais, care au abordat acest subiect.
Invazia Rusiei în Ucraina se află deja în al cincilea an și nu dă semne că s-ar apropia de sfârșit.
Nevoia de luptători străini
Epuizarea armatelor de ambele părți ale frontierei a sporit dependența celor două țări de recrutarea a mii de străini, care sunt trimiși în principal în operațiuni de mare risc pe frontul de război.
Mai multe guverne au tras un semnal de alarmă cu privire la această practică și și-au îndemnat cetățenii să nu cadă în capcana ofertelor tentante care, de multe ori, sunt înșelătoare.
Moscova ”pescuiește” în țările sărace
Un nou raport publicat miercuri, realizat de Federația Internațională pentru Drepturile Omului (FIDH) și alte două organizații, analizează recrutarea străinilor în Rusia și documentează campania Moscovei de a stimula angajarea populațiilor vulnerabile prin strategii înșelătoare.
Conform informațiilor serviciilor de informații ucrainene citate în studiu, 18.000 de străini luptă în rândurile armatei ruse.
Soldați din Asia, Africa și, mai nou, America Latină
Armata Moscovei a crescut aceste recrutări în străinătate cu 30% între septembrie și februarie, ceea ce evidențiază o tactică de „diversificare și extindere a rezervei de combatanți disponibili” cu cetățeni din mai multe țări.
După ce a recrutat cetățeni din zone importante de influență precum Asia Centrală sau Africa, Kremlinul a bătut acum și la ușile Americii Latine în războiul său împotriva Ucrainei.
Cuba și Columbia sunt principalele focare de recrutare din regiune, la care se adaugă câteva cazuri izolate din Argentina și Brazilia.
Promisiuni de 3.000 de euro lunar sau 30.000 de euro plată unică
Utilizarea voluntarilor străini în acest război nu este o noutate. Din martie 2022, la câteva săptămâni după invazia lansată de Vladimir Putin, ambele armate au dat undă verde pentru a încorpora în rândurile lor combatanți din alte țări.
Ucraina a creat Legiunea Internațională, iar Rusia a lansat o amplă campanie pentru a facilita înrolarea străinilor în rândurile sale: a accelerat procesul de obținere a vizelor și a simplificat procedura de obținere a cetățeniei ruse pentru toți cei care semnau un contract de cel puțin un an cu forțele armate.
Pe lângă aceste avantaje administrative, ceea ce i-a atras cel mai mult pe voluntari au fost salariile: plățile variază de la 3.000 de euro pe lună până la sume unice de până la 30.000 de euro.
20.000 de cubanezi recrutați
Datorită acestor beneficii, numărul recruților străini nu a făcut decât să crească. Din America Latină, țara din care au fost recrutați cei mai mulți bărbați este Cuba.
Serviciile de informații militare de la Kiev estimează că 20.000 de cetățeni ai acestei insule din Caraibe au fost angajați de armata rusă.
Conform aceleiași surse, rata medie de supraviețuire a acestor recruți este de doar 150 de zile, adică în jur de cinci luni, după desfășurarea lor pe câmpul de luptă.
Trimiși pe front ca să fie ”carne de tun”
Raportul estimează la 3.388 numărul străinilor care au murit în luptă, o cifră furnizată de serviciile de informații de la Kiev, dar imposibil de verificat independent.
„Informațiile sugerează că până la unul din cinci combatanți străini moare în luptă și că aproape jumătate din aceste decese au loc în primele patru luni de desfășurare pe câmpul de luptă”, susține ancheta.
Acest lucru se întâmplă deoarece multora li se atribuie posturi în unități de asalt cu risc ridicat, fără o pregătire adecvată, în așa-numitele „atacuri cu carne de tun”.
Cubanez înșelat cu promisiunea a 1.700 de euro lunar
Un prizonier de război cubanez intervievat de organizația Truth Hounds – care investighează crimele comise în Ucraina – afirmă că principala sa motivație pentru a lupta de partea Rusiei a fost dorința de a părăsi țara.
„În Cuba, banii și viața sunt de rahat. Sunt mii de cubanezi pe linia frontului, i-am văzut cu ochii mei”, declară el.
Bărbatul spune că a fost recrutat prin Facebook pentru o slujbă civilă pentru care trebuia doar să completeze un formular online.
Plata promisă era de 1.700 de euro. Când a ajuns în Rusia, a aflat că era o înșelătorie.
Export de mercenari prin firma a doi ex-colonei
Aceleași rețele operează intens în Columbia, țară care, după decenii de conflict intern, este unul dintre cei mai mari exportatori de mercenari din lume.
Companiile constituite de obicei din foști militari de rang înalt sunt cele care intermediază recrutarea către multe țări, inclusiv Rusia, Ucraina, Mexic sau Sudan.
O anchetă realizată de ziarul local El Espectador menționează o firmă numită Global Qowa Al Basheria, creată de doi frați cu numele de familie Batte, ambii colonei în rezervă ai armatei columbiene.
Cei doi au fost sancționați luna aceasta de Trezoreria Statelor Unite pentru trimiterea columbienilor să lupte în războiul civil din Sudan.
Cum devii ”momeală” pentru 3.000 de euro
Deși mulți intră în această afacere știind că vor merge la război, în majoritatea cazurilor nu se așteaptă să devină carne de tun.
Un columbian care luptă în prezent în rândurile armatei ruse povestește pentru EL PAÍS că s-a înrolat prin intermediul unui cont de TikTok, urmând un prieten care făcuse același lucru și căruia i se promisese un salariu de 3.000 de euro pe lună. Nimeni nu se gândea că vor deveni „momeală”.
„Străinii sunt primii trimiși pe prima linie a frontului. Când ajungem, ni se spune că vom fi instruiți timp de trei luni, dar după 5 zile ești deja în luptă”, spune el într-un apel pe WhatsApp din spitalul în care se află, recuperându-se după rănile provocate de un atac cu drone.
Deoarece nu poate lupta, primește doar aproximativ 420 de euro pe lună. În ciuda rănilor la un braț și la un rinichi, columbianul susține că „nimeni nu este scos din serviciu, nici măcar din cauza bolii”. „Am văzut oameni fără un picior care sunt trimiși pe front”.
”Mulți sunt torturați ca să semneze contractul”
Jimena Reyes, directoarea FIDH pentru America, indică faptul că raportul, pe lângă documentarea strategiilor înșelătoare folosite de Kremlin pentru a recruta străini, prezintă și abuzurile fizice și psihologice folosite în același scop. Este cazul mai multor bărbați din Asia Centrală care au fost intervievați în cadrul anchetei.
„A spune unui migrant că va fi reținut sau deportat dacă nu semnează un contract este un abuz. Dar această practică nu se oprește în această fază. Odată ajunși în rândurile de luptă, am constatat că mulți sunt chiar torturați pentru că nu ar depune efortul necesar”, explică experta într-o conversație telefonică cu El Pais.
Nevoia de legi care să interzică recrutarea celor vulnerabili
Raportul citat recomandă statelor să ia măsuri pentru a stopa recrutarea. Pe de o parte, îndeamnă guvernele să adopte legi care să incrimineze această activitate, așa cum a făcut Columbia în acest an.
„Este o chestiune de voință politică și de preocupare pentru cei mai săraci, cei mai vulnerabili, care sunt cei care cad pradă acestor scheme”, expune Reyes.
La rândul său, ea cere să nu fie incriminați cei care cad victime ale acestor strategii înșelătoare și care, la un „nivel sistematic”, sunt obiectul traficului de persoane.
Columbianul din Rusia care a vorbit cu El Pais spune că a fi acolo este „un iad”, dar subliniază că se teme, de asemenea, să fie incriminat în țara sa, așa cum s-a întâmplat în unele țări africane cu cei acuzați că sunt mercenari.
„Toți vrem să plecăm de aici, deși, din câte se pare, pare un obiectiv imposibil”.

