Întrevedere cordială între preşedintele SUA şi omologul său columbian la Casa Albă după luni de dispute
Preşedintele american Donald Trump şi omologul său columbian Gustavo Petro au declarat marţi că au avut o întâlnire cordială la Casa Albă, în prima lor întrevede faţă în faţă, alungând temerile exprimate de analişti şi consilieri care se întrebau dacă cei doi se vor înţelege, având în vedere că au avut luni de zile schimburi de replici tăioase, iar cei doi lideri reprezintă ideologii total diferite, relatează miercuri Reuters.
4 February 2026, 12:47 (actualizat 4 February 2026, 13:35)