Întrevedere cordială între preşedintele SUA şi omologul său columbian la Casa Albă după luni de dispute

4 februarie 2026, 12:47 (actualizat 4 februarie 2026, 13:35)

Preşedintele american Donald Trump şi omologul său columbian Gustavo Petro au declarat marţi că au avut o întâlnire cordială la Casa Albă, în prima lor întrevede faţă în faţă, alungând temerile exprimate de analişti şi consilieri care se întrebau dacă cei doi se vor înţelege, având în vedere că au avut luni de zile schimburi de replici tăioase, iar cei doi lideri reprezintă ideologii total diferite, relatează miercuri Reuters.

Petro a sosit la Casa Albă fără primirea publică cu fast oferită altor lideri străini, iar mass-media nu a avut voie să participe la întâlnirea care a durat circa două ore.

În declaraţii separate, niciunul dintre cei doi lideri nu a declarat ulterior că ar fi ajuns la acorduri concrete, însă ambii au vorbit despre această întrevedere în termeni optimişti.

Întrebat de jurnalişti dacă au ajuns la un acord pentru combaterea traficului de droguri provenite din Columbia, Trump a spus că împreună lucrează la acest aspect.

„Da, am făcut-o”, a spus Trump. „Am lucrat la asta şi ne-am înţeles foarte bine. El şi cu mine nu eram tocmai cei mai buni prieteni, dar nu m-am simţit insultat, pentru că nu l-am întâlnit niciodată. Nu l-am cunoscut deloc”.

După întâlnire, Petro a postat o fotografie pe reţeaua X cu un bilet scris aparent de mână de Trump, conţinând cuvintele: „Gustavo – O mare onoare – Iubesc Columbia”. De asemenea, el a postat o fotografie cu cei doi lideri strângându-şi mâna şi zâmbind.

„Ceea ce am simţit sau văzut în presă şi pe reţelele sociale care păreau în contradicţie cu ideile mele – nu le-am văzut acolo. Cred că erau mai degrabă cu alţi oficiali decât cu el”, a spus Petro într-un interviu acordat postului de radio columbian Caracol.

Petro a spus că i-a cerut lui Trump să-l ajute să-i captureze pe principalii traficanţi de droguri din afara Columbiei.

El a adăugat că i-a cerut preşedintelui american să medieze o dispută diplomatică între Columbia şi Ecuadorul vecin, al cărui preşedinte, Daniel Noboa, este un aliat fidel al lui Trump. Trump a fost de acord să-l sune pe Noboa, a spus Petro.

Trump, care şi-a exprimat dorinţa unei dominaţii americane asupra întregii Americi Latine, a avut în ultimele luni o relaţie cu suişuri şi coborâşuri cu Petro, ales preşedinte al Columbiei în 2022.

În octombrie, Trump l-a numit pe Petro un „lider al drogurilor ilegale”, deşi nu a furnizat nicio dovadă, iar în ianuarie, a invocat o acţiune militară împotriva aliatului său de lungă durată, pe care l-a acuzat că nu reuşeşte să controleze traficul de droguri.

La rândul său, Petro l-a criticat aspru pe Trump. El a spus că atacurile administraţiei Trump asupra navelor suspectate că transportau droguri echivalează cu crime de război şi a descris operaţiunea SUA de luna trecută din Venezuela, în care Nicolas Maduro a fost înlăturat de la putere, drept o „răpire”.

În ianuarie, cei doi lideri au avut o convorbire telefonică pe care ambii au descris-o ca fiind pozitivă, o dezgheţare surpriză a relaţiilor care a dus la invitarea lui Petro la Washington. Trump le-a declarat jurnaliştilor luni că tonul lui Petro s-a schimbat în ultima vreme, sugerând că a devenit mai binevoitor după operaţiunea americană din Venezuela.

Trump le-a declarat totodată jurnaliştilor că împreună cu Petro lucrează la sancţiuni, fără a oferi detalii. Chiar Petro este vizat de sancţiunile SUA, impuse de administraţia Trump în octombrie, pentru presupuse legături, însă nedovedite, cu traficul de droguri, pe care Petro le-a negat.

Dacă cei doi lideri nu ar fi reuşit să ajungă la o apropiere mai durabilă, acest lucru ar fi putut avea implicaţii profunde pentru securitatea regională, au estimat analişti.

Columbia este cel mai mare producător mondial de coca, principalul component al cocainei, iar în ţară sunt prezente mai multe organizaţii desemnate teroriste de SUA.

Însă a fost, de asemenea, unul dintre cei mai fideli aliaţi ai Washingtonului în regiune, colaborând îndeaproape cu administraţiile succesive pentru a suprima fluxurile de droguri spre nord.

Sub conducerea lui Petro, producţia de coca în Columbia a crescut, deşi cifrele exacte sunt subiect de dispută. Bogota susţine că, deşi guvernul a renunţat la eradicarea forţată – o politică ce poate dăuna fermierilor de subzistenţă – şi-a intensificat capturile şi eforturile mai sofisticate de interdicţie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite