Programul de închinare în Sfântul Altar al Catedralei Naţionale – prelungit până pe 5 noiembrie

29 October 2025, 10:12 (actualizat 29 October 2025, 17:22)

Programul de închinare şi trecere prin Sfântul Altar al Catedralei Naţionale a fost prelungit, noul termen limită fiind de miercuri, 5 noiembrie, până la miezul nopţii.

“Ţinând cont de numărul impresionant de pelerini care doresc să se închine şi să treacă prin Sfântul Altar al Catedralei Naţionale, Patriarhia Română anunţă prelungirea programului de închinare, inclusiv pe timpul nopţii, până în ziua de miercuri, 5 noiembrie 2025, la ora 24:00”, a transmis, miercuri, Biroul de Presă al Patriarhiei Române.

Patriarhia face apel la evitarea aglomerării excesive a rândului de aşteptare.

“Având în vedere această prelungire a programului de închinare facem un apel către toţi credincioşii care doresc să se închine şi să treacă prin Sfântul Altar al Catedralei Naţionale să evite aglomerarea excesivă a rândului de aşteptare“, precizează Patriarhia.

Timpul de aşteptare poate fi consultat prin aplicaţia de hartă interactivă a Arhiepiscopiei Bucureştilor utilizând următorul link https://arhiepiscopiabucurestilor.ro/stiri/comunicate-si-mesaje/sfintirea-picturii-catedralei-nationale-harta-interactiva.

Peste 80.000 de persoane trecuseră, până miercuri dimineaţa, prin Sfântul Altar al Catedralei Naţionale, numărul pelerinilor dublându-se în 24 de ore.

Potrivit hărţii interactive realizate de Arhiepiscopia Bucureştilor, actualizată în timp real, rândul credincioşilor veniţi să treacă prin altarul Catedralei Naţionale se termină în Piaţa Constituţiei.

Anterior, credincioşii ortodocşi se mai puteau închina în Sfântul Altar al Catedralei Naţionale doar până în ultima zi a lunii octombrie.

“Timpul de aşteptare este între şase şi opt ore”, a declarat, pentru preotul Adrian Agachi, consilier patriarhal coordonator la Biroul de presă şi relaţii publice al Patriarhiei Române, potrivit Agerpres.

Potrivit consilierului patriarhal, pe de altă parte, la pelerinajul desfăşurat cu ocazia sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou s-au închinat la Sfintele Moaşte aproximativ 120.000 de persoane în total, marţi numărul celor care urcaseră Colina Bucuriei fiind de 110.000.

“Persoanelor care aşteaptă să intre în Catedrala Naţională li se oferă sandvişuri şi sticle de apă, asemenea celor de la pelerinajului de pe Colina Bucuriei prilejuit de sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor”, a reamintit preotul Adrian Agachi.

Credincioşii ortodocşi pelerini se vor mai putea închina în Sfântul Altar al Catedralei Naţionale şi în zilele următoare, 30 şi 31 octombrie, inclusiv pe timpul nopţii, sfântul lăcaş urmând a fi deschis nonstop până în ultima zi a lunii octombrie.

Cu ocazia sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou, în perioada 19 – 29 octombrie, Sfintele Moaşte au fost scoase din Catedrala Patriarhală şi aşezate în pridvorul acesteia, de joia trecută, la finalul procesiunii “Calea Sfinţilor”, acestea fiind depuse spre închinare în Baldachinul Sfinţilor de pe Colina Patriarhiei.

Miercuri, după închinarea ultimului pelerin, Sfintele Moaşte vor fi reaşezate în Catedrala Patriarhală.

***
Arhiepiscopia Bucureştilor a realizat două hărţi interactive actualizate în timp real care arată unde se termină rândul credincioşilor veniţi să treacă prin altarul Catedralei Naţionale şi al celor de la pelerinajul de pe Colina Bucuriei. Datele sunt actualizate cu ajutorul voluntarilor “Tineri în acţiune”, care sunt permanent alături de pelerini. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă