Premierul Ilie Bolojan: Miza mea nu este să fiu premier în orice condiții. Dacă oameni din coaliție au soluții mai bune, să le spună

Premierul României, Ilie Bolojan
26 octombrie 2025, 22:08 (actualizat 26 octombrie 2025, 22:23)

„Miza mea nu este să fiu premier în orice condiții”, a declarat premierul Ilie Bolojan duminică seara, la un post tv, precizând că „oameni din coaliție” care au soluții mai bune la problemele României ar trebui să le spună și chiar să inițieze moțiuni de cenzură pentru formarea unei alte majorități.

Bolojan i-a invitat pe criticii săi din interiorul coaliției să vină cu alte soluții, pe care le cred mai bune, la problemele României, inclusiv cu crearea unei noi majorități guvernamentale, în urma unei moțiuni de cenzură.

Miza mea nu este să fiu premier în orice condiții. Dacă oameni din coaliție au soluții mai bune să le spună. Pot iniția moțiuni de cenzură, pot face o majoritate cum o vor. Dacă aveau ideile astea, trebuiau să le pună în practică de ani de zile”, a afirmat premierul.

Întrebat cât de probabilă este constituirea unei noi majorități, formate din PSD și AUR, premierul a răspuns: „Dacă cineva din coaliție s-a răzgândit și consideră că nu mai poate funcționa guvernul în această formulă, poate depune moțiune de cenzură […] Cea mai proastă eventualitate este situația în care ești la putere, dar încerci să fii și în opoziție. Asta nu ne ajută”, a arătat Bolojan, la Digi24.

Șeful executivului a avertizat că declarațiile în contradictoriu din interiorul coaliției nu fac decât să ridice semne de întrebare privind stabilitatea coaliției.

Dialogul pe care-l vedem dă senzația de instabilitate, iar în ochii cetățenilor, de neseriozitate. Nu m-ați văzut potențând conflicte…”, a subliniat prim ministrul.

În urmă cu câteva zile, Bolojan i-a dat o replică dură liderului PSD, Sorin Grindeanu, după ce acesta i-a cerut demisia dacă reface reforma pensiilor magistraților fără dialog cu sistemul de justiție.

Avem o criză bugetară, un deficit mare, dar și criză de încredere [……. De ce? Percepția cetățenilor e că unii sunt privilegiați în dauna majorității cetățenilor. Această componentă nu poate fi negată că e percepută ca un privilegiu nefundamentat. În toată Europa, magistrații ies la pensie la 65 de ani, unii peste, e anormal ca la noi să iasă la 48-50 de ani. E o aberație. E nesustenabil financiar. O miză importantă pentru orice fel de guvern e să aibă mai mulți oameni în economie deci să limităm pensionările anticipate. Acest proiect de lege era un cap de pod. Dacă nu corectăm asta nu ai legitimitate să te duci în alte zone. Eu pot să plec mâine, dar să mi să spună care sunt soluțiile geniale care corectează aceste lucruri și nu deranjează pe nimeni„, declara premierul Bolojan acum două zile.

Pe de altă parte, vicepreședintele PSD, Vasile Dîncu, a afirmat că premierul Ilie Bolojan și președintele PSD, Sorin Grindeanu, ar fi ajuns la o înțelegere privind proiectul legii pensiilor magistraților, în ciuda tensiunilor publice dintre cei doi lideri ai coaliției. Dîncu a declarat, în exclusivitate la emisiunea Radar Geopolitic de la TVR Info, moderată de Loara Ștefănescu, că cei doi lideri ar juc,a de fapt, rolul de „polițistul bun” și „polițistul rău”. Ei ar avea o strategie comună pentru a debloca impasul cu sistemul judiciar și pentru a răspunde presiunilor venite din partea Comisiei Europene privind legea pensiilor magistraților.

Eu cred că Grindeanu s-a înțeles cu Bolojan asupra acestui aspect – poate unul este polițistul bun, celălalt polițistul rău. […] Nu cred că pe domnul Bolojan îl deranjează că un coleg de coaliție negociază pentru o soluție la proiectul lor”, a declarat Dîncu, subliniind că proiectul este unul comun, asumat de întreaga coaliție de guvernare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite