Bogdan Ivan promite energie mai ieftină: Ținta este un preț cât mai aproape de un leu pe kWh

Lumina, electricitate / Profimedia Images
22 October 2025, 21:40 (actualizat 22 October 2025, 21:41)

România plătește cel mai mare preț le energie, în raport cu veniturile populației, iar o provocarea este de a găsi o soluție pentru scăderea tarifului, a afirmat, joi, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la un eveniment de specialitate.

 În medie, în ultimii cinci ani, prețurile noastre s-au dublat sau mai mult decât atât, în România, în Bulgaria, în Grecia, în Moldova și așa mai departe. Și în acel moment dacă vorbim de energie, vorbim de 10% din orice produs din Uniunea Europeană, față de acum 6 ani când energia însemna doar 2%, parte din costul final al oricărui produs pe care îl avem în Uniunea Europeană. Deci de 5 ori mai mult în doar șase ani. Și din această perspectivă, dacă ne uităm la venitul mediu din România și la prețuri, avem o statistică foarte clară care arată că țara noastră, în raport cu veniturile populației, plătește cel mai mare preț. Efectul este acesta, nu îmi place, dar este o dificultate pentru noi, o provocare pentru noi toți, pentru Guvern, pentru societatea civilă, pentru specialiști, pentru mediul academic, pentru liderii noștri cei mai importanți din sectorul privat, dar și o ocazie ca ei să lucreze împreună pentru a găsi o soluție cum să scadă prețurile’, a spus Bogdan Ivan, la cea de-a 14-a ediție a evenimentului ‘Aspen – GMF Bucharest Forum, organizat de Institutul Aspen din România, potrivit Agerpres.

Anterior în cadrul unei conferinte de presă, Bogdan Ivan  a subliniat, că există o strategie de reducere a preţului pe kWh.

„Doar 52% din preţul plătit de oameni îl reprezintă energie electrică activă, în rest vorbim despre taxe, tarife, de transport, distribuţie, furnizare, certificate verzi şi aşa mai departe. Avem această strategie foarte clară de a reduce preţul de la 1,55 lei cât era, în medie, în prima zi de mandat, când am ajuns la Ministerul Energiei, de a-l duce cât mai aproape de cifra de un leu. Iar astăzi avem deja 4 furnizori care şi-au optimizat activitatea şi au reuşit să scadă şi să aibă oferte sub 1,30 lei pe kWh pentru consumatorii casnici”, a mai afirmat Bogdan Ivan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite