Lavinia, pacienta cu arsuri transferată de la Spitalul Floreasca în Belgia, va fi externată după 143 de zile
Lavinia Vlad, pacienta cu arsuri transferată de la Spitalul Floreasca în Belgia, va fi externată după un total de 143 de zile de tratament. Vă avertizăm, sunt imagini cu impact emoțional!
În imaginile postate de sora ei o vedem pe Lavinia bucurându-se că își poate relua viața.
Cazul ei a stârnit indignare în spaţiul public, iar datorită implicării surorii ei s-a aflat că Centrul de Arşi unde a fost tratată iniţial şi unde a fost infectată cu o bacterie foarte periculoasă, funcţiona ilegal, chiar cu acordul fostului ministru al Sănătăţii şi al Direcţiei de Sănătate Publică Bucureşti.
Lavinia Vlad a stat internată 53 de zile la Centrul de Arși Floreasca, înainte să fie transferată în străinătate. Sora femeii a acuzat mai multe nereguli în tratamentul aplicat de medici, iar controalele dispuse de Ministerul Sănătății au confirmat acest lucru, inclusiv existența unui focar de infecție cu candida auris.
Lavinia se pregăteşte acum să se întoarcă acasă.

