Peste 60 de doctori de la Spitalul Floreasca, audiați de Colegiul Medicilor în cazul Laviniei, pacienta infectată în Secția de arși
Scandalul de la Secția de arși a Spitalului Floreasca ia amploare după acuzațiile aduse și de Colegiul Medicilor din București, care reproșează conducerii unității lentoarea în trimiterea informațiilor despre tratarea Laviniei, pacienta infectată cu o ciupercă extrem de periculoasă. Colegiul a primit abia sâmbătă și copii după listele de observație și îi va audia pe medicii implicați. Nu mai puțin de 63 de specialiști s-au ocupat de tratarea ei, dar toate grefele puse s-au desprins, din cauza infecției, spune sora pacientei. Și nu știe dacă va scăpa cu viață. Medicii din Belgia, unde se află de 10 zile, rămân sceptici în privinţa stării ei de sănătate.
Abia ieri, sâmbătă, după 6 zile, a primit Colegiul Medicilor copiile după fișele de observație ale Laviniei Vlad și ale surorii ei Alina Alexandru, cea care i-a donat piele. Spitalul Floreasca a transmis cu greutate și numele doctorilor care le-au tratat pe cele două paciente la Centrul de Arși. În total, au fost 63 de medici implicați în îngrijirea Laviniei, dintre care 34 de medici primari și specialiști, iar ceilalți rezidenți. De sora ei s-au ocupat 18 doctori.
Prof. dr. Cătălina Poiană, președinta Colegiului Medicilor: S-au solicitat spitalului lista de medici care au fost implicați și, de asemenea, copii după foile de observație și o serie întreagă de documente medicale care sunt necesare anchetei disciplinare. Cu greu am reușit să intrăm ieri în posesia acestor documente, la Colegiul București acum se fac demersurile următoare, respectiv, membrii Departamentului de jurisdicție solicită medicilor care sunt implicați, se trimit adrese către acești medici pentru a le solicita un punct de vedere.
Lavinia a ajuns în Belgia infectată cu o ciupercă periculoasă, candida auris, care nu apărea în biletul de externare emis de Centrul de arși Floreasca. Medicii din Belgia au detubat-o și au trezit-o din coma indusă. I-au administrat antibiotice, dar rămân sceptici că organismul Laviniei va rezista. Sora ei, Alina Alexandru, spune că până când Lavinia nu va scăpa de Candida auris nu pot fi puse grefele de piele, deoarece se desprind din cauza infecției.
Alina Alexandru, sora pacientei Lavinia Vlad: Se încearcă îndepărtarea acestei ciuperci, presupun că și pioceanicul are efectele lui și deja organismul e extrem de slăbit. Cel mai mare risc care planează acum asupra Laviniei este riscul unui șoc septic. Este singurul lucru care îngrijorează medicii și motivul pentru care sunt ținuți în loc și nu o pot băga în sală, pentru a începe grefarea. A fost operată la mâini și acum are atele și e mai dificil să-și folosească mâinile, e în imposibilitatea de a face orice singură și are nevoie de ajutorul unui cadru medical în permanență.
Prof. univ. dr. Dragoș Pieptu, chirurg plastician: (n.r., întrebare: E sau nu o surpriză că într-o secţie de mari arşi din România se găseşte candida auris?) Nu. Cred că acum 10 ani eraţi între jurnaliştii care stăteaţi de vorbă cu mine după Colectiv. Atunci v-am spus că tratamentul arşilor este o glumă proastă. Sinistră, mai corect, am spus. Lumea a interpretat că e sinistră la Iaşi. Nu. Tratamentul arșilor este o glumă sinistră în România de 20 de ani.
În România nu sunt condiții pentru tratamentul corespunzător al marilor arși, susțin specialiștii. Iar ministrul Sănătății spune că vrea să schimbe acest lucru cât mai repede.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Am realizat încă de săptămâna trecută la Ministerul Sănătății un grup tehnic de lucru, respectiv reprezentanți ai INSP și experți în sănătate publică, pentru a revizui ordinul de ministru care reglementează funcționarea centrelor de arși din România, tocmai pentru a ajusta legislația și normativul, pentru a evita astfel de situații pe viitor.
Lavinia Vlad a stat internată 53 de zile la Centrul de Arși Floreasca, înainte să fie transferată în străinătate. Sora femeii a acuzat mai multe nereguli în tratamentul aplicat de medici, iar controalele dispuse de Ministerul Sănătății au confirmat acest lucru, inclusiv existența unui focar de infecție cu candida auris.

