Administratoarea blocului distrus: „Noi am oprit gazele. Cei de la firmă au rupt sigiliul”. Femeia a fost audiată de procurori
Administratoarea blocului din Rahova unde a avut loc explozia a fost audiată, duminică, de către procurori. La ieșirea de la audieri a refuzat să facă declarații. Anterior, ea a declarat că sigiliul pus de Distrigaz cu o zi înainte a fost rupt de către o firma specializată, și nu de către locatari. „Noi am oprit gazele din data de 16.10 la ora 07:00”, a mai spus administratoarea, explicând că în imobil mirosea puternic a gaz.
Înainte de a intra la declarații la audieri la Parchetul Curții de Apel București, administratoarea blocului din Rahova a declarat faptul că reprezentanții firmei de instalații recomandată de Distrigaz ar fi rupt sigiliul. De asemenea, aceasta a afirmat că locatarii au închis robinetul de gaze.
La ieșirea de la audieri, administratoarea a refuzat să răspundă la întrebările jurnaliștilor, s-a urcat într-un taxi și a plecat în grabă.
Un alt locatar a fost și el audiat la Parchetul Curții de Apel București și a dat vina pe reprezentanții firmei de instalații recomandată de Distrigaz pentru explozie.
Reporter TVR: Cine a rupt sigiliul?
Administratoarea blocului: Nu l-a rupt nimeni. Oricum, nu l-am rupt noi.
Reporter TVR: Dar cine? Distrigaz?
Administratoarea blocului: Cei de la firmă.
Reporter TVR: De ce?
Administratoarea blocului: Nu știu. Întrebați-i pe ei.
Reporter TVR: Se simțea miros de gaz?
Administratoarea blocului: Foarte puternic.
Reporter TVR: Au oprit și gazele?
Administratoarea blocului: Noi am oprit gazele. Din data de 16.10, la ora 7.00.

