O nouă expertiză va decide soarta blocului din Rahova distrus de explozie. Bunurile și actele locatarilor, recuperate peste cel puțin 80 de zile

20 May 2026, 08:28 (actualizat 20 May 2026, 08:39)

Blocul din cartierul bucureștean Rahova distrus de explozie are şanse tot mai mici să fie salvat. Oficial, autorităţile spun că o decizie va fi luată după o nouă expertiză, dar potrivit unor surse structura va fi demolată. Pentru început însă, partea grav avariată a blocului va fi separată de restul clădirii, iar apoi locatarii ar putea să-şi recupereze bunurile din apartamente.

Primarul general Ciprian Ciucu s-a întâlnit cu locatarii blocului din Rahova afectat de explozie. Autorităţile au semnat contractul pentru punerea în siguranţă a imobilului, dar locatarii vor să știe ce se întâmplă cu dreptul lor de proprietate asupra apartamentelor.

Ciprian Ciucu – primarul Capitalei: Nu cred că e vreo diferenţă, din moment ce toată clădirea va fi demolată. Dacă va fi demolată, conform expertizei, că nu vreau să anticipez. Vă vom reconstitui dreptul de proprietate, va fi reconstruit blocul, practic. În condiţii similare cu ceea ce aţi avut, numai că va fi un bloc nou, consolidat.

Urgență este însă punerea în siguranţă a construcției pentru ca oamenii să-şi poată recupera bunuri și chiar acte din apartamente.

Radu Ouatu – reprezentant constructor: Se trece la separarea clădirii afectate. După aceea, cu acordul ISU, se poate trece ca zona neafectată să poată fi vizitată de către unii locatari şi se trece la expertiza tehnică, ca să se constate dacă blocul rămâne, se consolidează sau se demolează în totalitate.

În cel mai optimist scenariu, peste aproximativ 80 de zile, locatarii ar putea intra controlat în apartamentele din zona stabilă. Pentru mulţi dintre locatari, problema cea mai urgentă este recuperarea actelor.

Ciprian Ciucu – primarul Capitalei: Dați-mi o săptămână să vorbesc cu departamentul juridic din PMB. O să identificăm la ce instituție poate să fie copii, acolo unde sunt copii în proprietatea statului să fie o procedură să vi se permită emiterea ca originale a actelor pe care le-ați avut.

Pentru oamenii evacuaţi, discuţiile tehnice şi birocraţia care vine cu ele înseamnă multe alte luni de aşteptare. Unii stau în chirie, alţii s-au mutat temporar la rude. Mulţi spun că au plecat din apartamente doar cu hainele de pe ei.

”Pentru toată lumea, pentru toţi vecinii e aceeaşi greutate pe care o au în suflet, e greu să te gândeşti că nu mai ai nimic deodată. Doar cu ce ai ieşit din casă.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă