Campanie pentru donare de sânge destinată refugiaților ucraineni. ”Este o ocazie de a mulțumi României pentru sprijinul oferit”
În perioada 20–23 octombrie la București se desfășoară a patra campanie de donare de sânge destinată refugiaților ucraineni din România, într-un gest de solidaritate şi de recunoştinţă faţă de ajutorul primit de la începutul războiului.
Campania este organizată de ucraineni implicați și antreprenori din România, în colaborare cu medicul-șef al clinicii Eurodent, Alexei Paluță, potrivit mesajului său postat pe Facebook.
”Aceasta este deja a patra acțiune, organizată de ucraineni inimoși și oameni de afaceri din România. Este o oportunitate de a mulțumi României pentru sprijinul său. Este o șansă de a ajuta pe cei care au cea mai mare nevoie. Și este, de asemenea, benefic pentru donator, îmbunătățește regenerarea sângelui, susține imunitatea și starea generală a organismului”, mai transmite sursa citată.
Astfel, refugiații ucraineni din România care vor să doneze sânge pot suna pentru programare la numărul: +40756455969 sau o pot face la adresa: strada Doctor Constantin Caracaș 2, București.
Cine poate dona sânge:
• Vârsta între 18 și 60 de ani;
• Greutate de minimum 50 kg;
• Stare generală de sănătate bună, fără boli cronice sau acute.
Cine nu poate dona sânge:
• Persoanele cu HIV, hepatită B sau C, sifilis;
• Femeile însărcinate sau care alăptează;
• Cei care au avut recent boli infecțioase, răceală sau operații;
• Persoanele cu boli cronice grave (oncologice, cardiovasculare etc.);
• După tatuaje, piercing sau vaccinare, trebuie să treacă cel puțin 6 luni.

