Anchete după un accident de muncă încheiat tragic. Un bărbat, tată a patru copii, a murit în timp ce lucra la canalizarea din comună
Anchete într-o comună din Bacău, după ce un bărbat a murit într-un accident de muncă, în urmă cu trei săptămâni. Omul săpa şanţurile pentru canalizarea din comună, când malurile de pământ, nesecurizate, s-au prăbuşit peste el. Administratorul firmei de excavări susţine că muncitorul se grăbea să ajungă acasă şi nu a montat panourile de protecţie, dar inspectorii ITM spun că răspunderea pentru respectarea legislației de securitate este a angajatorului. Atenţie, urmează informaţii care vă pot afecta emoţional.
În imaginile surprinse de localnici în 23 septembrie, se vede cum pompierii şi vecinii încearcă să îl scoată pe bărbat de sub malul de pământ. Lucra la firma de excavări de două luni şi jumătate. Nu purta echipament, iar în zonă nu erau montate panouri de protecţie, susţine soţia, rămasă văduvă şi cu patru copii, dintre care trei minori.
Nepotul bărbatului spune că lucrarea era periculoasă, dar nimeni nu a luat măsuri de protecție.
Patronul firmei de excavări dă vina pe muncitor. El spune că bărbatul s-ar fi grăbit să ajungă acasă şi, de aceea, nu a montat panourile de protecţie pentru consolidarea şanţului.
Inspectoratul Teritorial de Muncă Bacău a deschis o anchetă.
La Căiuţi, şantierul a fost oprit. Poliţia a început o anchetă pentru ucidere din culpă, iar procurorii verifică inclusiv contractele de muncă şi măsurile luate pe şantier.
Lucrarea de canalizare a fost contractată de primăria localităţii prin licitaţie publică. Firma la care era angajat muncitorul care a murit era subcontractoare.

