Tragedie în Gorj: muncitor mort după ce a fost lovit de un stâlp de beton

31 March 2026, 18:51 (actualizat 31 March 2026, 18:58)

Sfârșit cumplit pentru un muncitor din Gorj, angajat la o firmă de distribuire a curentului electric. Vă avertizăm că urmează imagini și informații care vă pot afecta emoțional. Omul a murit strivit de un stâlp de electricitate. Polițiștii au deschis penal pentru ucidere din culpă și nerespectarea măsurilor de protecția muncii. Cazul este anchetat și de inspectorii de la ITM.

Tragedia a avut loc în comuna Jupânești din Gorj. Muncitorul de 51 de ani era împreună cu colegii lui pe teren și înlocuiau stâlpi de joasă tensiune.

COSTIN SOARE- corespondent TVR Craiova: Bărbatul lucra la o firmă care prestează servicii pt distribuitorul de energie electrică. La un moment dat, stâlpul pe care s-a urcat, s-a dezechilibrat și s-a prăbușit, strivindu-l pur și simplu.

Sub greutatea pilonului de beton, bietul om nu a avut nicio șansă. Se pare că stâlpul vechi de zeci de ani s-a desprins pentru că era plantat la mică adâncime în pământ.

ION GÎRNICEANU- primar com. Jupânești: Rețeaua e foarte veche de pe timpul comunismului și stâlpii inclusiv la o adiere de vânt pot cădea. Stâlpii trebuie să fie înlocui’i, inclusiv cabluri noi.

Pentru că este un accident de muncă mortal, o anchetă separată a fost demarată și de ITM Gorj. Este verificată și ipoteza ca o manevră greșită cu un cablu electric să fi dus la prăbușirea stâlpului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite