Congres UDMR la Cluj. Mesajul lui Kelemen Hunor pentru Ilie Bolojan: Te încurajez să faci reforma până la capăt

10 October 2025, 11:34 (actualizat 10 October 2025, 18:57)

UDMR şi-a stabilit strategia politică pentru perioada următoare într-un congres cu invitaţi de prim rang din ţară şi din Ungaria, printre care Ilie Bolojan, Sorin Grindeanu şi Victor Orban. Relaţia dintre partidele din coaliţia de guvernare a fost în centrul discursurilor oficiale. Iar printre glume şi săgeţi trimise de-o parte sau de alta, şi-au făcut loc apelurile la unitate şi stabilitate. Nu au lipsit nici unele gesturi care au lăsat loc de interpretare. Liderul social-democraţilor, Sorin Grindeanu, a părăsit sala chiar când a început imnul Ţinutului Secuiesc.

Marele absent de la congresul UDMR a fost preşedintele României. Nicuşor Dan nu a putut onora invitaţia din cauza unor schimbări de ultim moment de program. A lipsit şi liderul USR, Dominic Fritz. Ilie Bolojan şi Sorin Grindeanu au fost însă în primul rând, alături de membrii marcanţi ai UDMR şi de premierul Ungariei, Viktor Orban.

Al 17-lea congres al UDMR se desfăşoară în prezenţa a circa 1.000 de participanţi. 

Discursul premierului Ilie Bolojan:

”Avem nevoie de responsabilitate, de colaborare și mă bazez pe UDMR pentru acest lucru”

  • Sunt onorat să fiu prezent astăzi la congresul dumneavoastră și mulțumesc domnului președinte Kelemen Hunor pentru invitația de a fi prezent la cel de-al șaptesprezecelea eveniment de acest tip al Uniunii Democrate a Maghiarilor din România. 
  • De-a lungul perioadei post-comuniste, UDMR a fost o prezență constantă în politica românească.În acești ani de tranziție, în momente de criză sau de reconstrucție, formația dumneavoastră a avut un rol important în viața publică, UDMR susținând valorile democratice și parcursul occidental al României. 
  • Astăzi, UDMR nu doar că reprezintă comunitatea maghiară, ci este și parte a coaliției de guvernare. Pentru aceasta îi mulțumesc domnului Kelemen Hunor și conducerii UDMR pentru susținerea programului asumat de guvernare și de coaliție.
  • Acest tip de guvernări, mai ales în situația dificilă în care suntem, ne obligă să fim maturi politic și să avem un dialog continuu, iar UDMR știe să fie deopotribă un partener și o forță politică pragmatică. 
  • Traversăm o perioadă de schimbări istorice, cu mari provocări interne și externe. Pentru a progresa, România are nevoie de guvernare stabilă, eficientă și coerentă.
  •  E un moment în care e nevoie să trecem dincolo de zgomotul politic și să ne concentrăm pe rezultate. Trebuie să ne punem economia pe baze sănătoase, să ne facem ordine în finanțele publice și să restabilim respectul pentru valori în societatea românească. 
  • Acesta este proiectul pe care trebuie să ne-l asumăm pe termen lung.
  • În cele câteva luni de mandat, am reușit împreună să aprobăm măsuri urgente. Am început să rezolvăm dezechilibrele din economie și să corectăm nedreptățile din societatea noastră. Dar mai avem multe de făcut.
  • Se cuvine să mulțumesc miniștilor și secretarilor de stat UDMR pentru ceea ce fac în guvern și mai ales pentru colaborarea în proiectele de reformă economică și în cele din administrație.
  • Sunt aici din respect pentru prietenii și colegii mei maghiari cu care am colaborat de-a lungul anilor în Oradea, în județul Bihor și în țară. 
  •  Am învățat în acești ani că o comunitate este mai puternică atunci când reușește să transforme diversitatea multietnică, multiconfesională într-o resursă și într-un potențial și nu într-o barieră și într-o graniță.
  • Mulțumesc comunității maghiare pentru contribuția adusă la dezvoltarea țării noastre și pentru patrimoniul bogat pe care ne l-a lăsat. 
  • Domnule prim-ministru (Viktor Orban – n.r.), ţările noastre sunt legate prin oameni, prin istorie şi prin economie, dar şi prin responsabilitatea pe care o avem împreună să contribuim ca această parte a Europei să fie un spaţiu al stabilităţii şi al prosperităţii, iar asta înseamnă, între ţările noastre, colaborare şi respect reciproc şi vă asigur de disponibilitatea Guvernului României de a merge pe acest drum, aşa cum am discutat şi la prima întâlnire pe care am avut-o.
  • UDMR a arătat de multe ori că poate fi un partener responsabil în guvernare și în administrația locală. Și de acest lucru avem nevoie și în perioada următoare de responsabilitate, de colaborare și mă bazez pe UDMR pentru acest lucru.

Discursul președintelui UDMR, Kelemen Hunor:

Vom fi solidari cu toate deciziile pe care le vom lua împreună„ 

  • Permiteți-mi să-l salut pe domnul premier Ilie Bolojan. Cu Partidul Național Liberal avem un istoric lung, un parteneriat foarte lung încă din anii 90 Și acum câteva luni am pornit împreună pe un drum greu și lung.  Vreau să te felicit pentru curajul de a începe reforma statului. Nu e un lucru ușor, chiar e foarte greu. Văd în fiecare zi, în fiecare săptămână.
  • Dacă îmi permiți, vreau să te încurajez să o faci până la capăt. O reformă reală, sistemică, la capătul căreia să simțim cu toții că instituțiile statului într-adevăr servesc cetățenii și nu invers. Poți conta pe noi în această bătălie. 
  • Vom fi solidari cu toate deciziile pe care le vom lua împreună. Mulțumesc că ai acceptat invitația noastră.

Discursul președintelui PSD, Sorin Grindeanu:

”Uneori, în coaliție pare că vorbim limbi diferite. Dacă această coaliţie va da greş, România va da greş; dincolo e doar deşertul populismului

Liderul interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că “dincolo de coaliţia de guvernare este doar deşertul populismului”, menţionând că dacă această coaliţie va da greş, România va da greş, afirmaţie făcută la Congresul Uniunii Democrate Maghiare din România (UDMR).

“Mă bucur să fiu, astăzi, aici, la congresul UDMR, alături de oameni care, dincolo de politică, înţeleg ce înseamnă loialitatea şi sprijinul direct pentru un proiect comun şi când spun asta mă gândesc, în primul rând, la aderarea României la spaţiul Schengen, care s-a realizat în timpul preşedinţiei Ungariei la Consiliul Uniunii Europene. Îi mulţumesc lui Viktor Orban şi poporului maghiar pentru că au fost printre principalii, dacă nu principalul nostru susţinător în atingerea acestui obiectiv naţional”, a afirmat Grindeanu.

El a spus că România a fost “ţinută la uşa Schengen” timp de 13 ani, iar acest proiect a fost finalizat la sfârşitul anului trecut, la Budapesta.

Grindeanu a menţionat că acest exemplu demonstrează că unitatea şi respectul reciproc sunt mai puternice decât diferenţele.

A subliniat că România trece printr-o perioadă complicată, în care “tentaţia populismului este tot mai mare, iar răbdarea oamenilor este tot mai mică”.

“Astăzi, de pe scena congresului UDMR, vreau să vă vorbesc despre unitate, unitatea dintre noi, partidele de guvernare şi, poate cel mai important, unitate şi reconciliere cu o mare parte din societate. Avem nevoie de acest lucru, pentru că România trece printr-o perioadă complicată, în care tentaţia populismului este tot mai mare, iar răbdarea oamenilor este tot mai mică. Dacă noi vom da greş, România va da greş şi nu ne vom putea ierta acest lucru. Nu trebuie să fardăm adevărul. Dincolo de noi, de această coaliţie, este doar deşertul populismului şi asta ştim cu toţii. Depinde doar de noi dacă vom permite asta, iar aici trebuie să apreciem echilibrul pe care UDMR l-a adus în viaţa politică românească, în general, şi în interiorul acestei coaliţii, în mod special”, a adăugat Grindeanu.

Liderul interimar al PSD a mai spus că “moderaţia, consecvenţa şi respectul pentru cuvântul dat nu sunt calităţi etnice”, ci reprezintă valori politice şi morale care ar trebui să ghideze pe toată lumea.

“Sigur că într-o coaliţie de guvernare diferenţele de opinie sunt fireşti. Avem partide cu identităţi proprii, iar experienţa ne-a arătat că uneori dezbaterea dintre noi poate fi, aşa cum vedeţi aproape zilnic, extrem de intensă. Şi, dacă tot suntem la congresul UDMR, între prieteni, permiteţi-mi să rezum acest lucru, spunând că uneori în coaliţie pare că vorbim pe limbi diferite, dar vă asigur că asta nu este din cauza dumneavoastră, a prietenilor din UDMR. Uneori reuşim să ne încurcăm în traducere chiar şi fără ajutorul maghiarilor”, a adăugat Grindeanu.

El a subliniat că este important ca între parteneri să existe un echilibru, “să nu se acţioneze pe baza unor accente autoritare şi impulsive, ci prin ascultarea tuturor opiniilor”.

“Trebuie să rămânem uniţi în ceea ce contează cu adevărat: protejarea puterii de cumpărare a românilor, relansarea economiei, salvarea firmelor autohtone şi, nu în ultimul rând, stabilitatea ţării. România traversează o perioadă dificilă, de aceea Partidul Social Democrat a venit cu diverse propuneri concrete, aplicabile şi orientate spre binele românilor“, a mai arătat Grindeanu.

Sorin Grindeanu a făcut un apel public către partenerii de la UDMR să contribuie activ la construcţia planului naţional de relansare economică a României.

“Cred că este momentul să vorbim şi despre aşa ceva şi trebuie să intrăm în această etapă. România are şansa de a demonstra că poate combina responsabilitatea fiscală cu protecţia socială, fără a sacrifica niciuna dintre ele. Din experienţa mea, ştiu că politicile pentru oameni nu se fac nici din birouri izolate, nici din studii teoretice, ci se fac cu cei care cunosc realitatea din teren, care ştiu cum funcţionează şi cum se dezvoltă o comunitate”, a adăugat Grindeanu.

El a evidenţiat că istoria UDMR este “o poveste de succes” despre cum se poate rămâne relevant în politică, “fără excese, zgomot, dar cu seriozitate şi cu tenacitate”.

“Cu experienţa pe care o au, UDMR şi PSD pot demonstra că maturitatea politică nu este o slăbiciune, ci este o forţă solidă în aceste vremuri. (…) Am încredere că sub conducerea prietenului meu Kelemen Hunor, UDMR va rămâne acelaşi partener serios de guvernare şi că vom reuşi să atingem împreună în coaliţie şi cu celelalte forţe politice ceea ce ne-am angajat în faţa oamenilor. Trebuie să fim conştienţi că respectul şi bunăstarea nu pot fi livrate de un singur partid, ci de către noi toţi, împreună”, a mai transmis Grindeanu.

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc (PNL), a declarat vineri, la congresul Uniunii Democrate Maghiare din România (UDMR), că “unitate” este cuvântul zilei şi lecţia esenţială pentru dezvoltarea comunităţii, a ţării şi pentru pacea în Europa.

“Unitate. E un cuvânt, poate, în prima vedere banal, dar cât de profundă semnificaţie are pentru politică, pentru o comunitate, pentru Europa, pentru lumea în care trăim”, a spus Boc, subliniind că acest principiu stă la baza succesului Clujului în ultimele două decenii.

Primarul a amintit că oraşul s-a transformat într-un model european, tolerant şi deschis.

“Un oraş în care normalitatea este la ea acasă, un oraş în care a te simţi acasă nu are niciun fel de legătură cu calitatea sau cu etnia pe care o ai, fiecare cetăţean se simte acasă în Clujul nostru drag şi împreună am construit un oraş tolerant şi european”, a menţionat Emil Boc.

Acesta a evidenţiat colaborarea cu UDMR şi alte instituţii pentru dezvoltarea judeţului.

“Am încercat şi am reuşit, cred, să dezvoltăm un model de a trăi împreună respectându-ne reciproc în primul rând şi punând în primul rând în faţă lucrurile care ne unesc”, a afirmat primarul Clujului.

Emil Boc a explicat că unitatea este esenţială şi pentru pacea continentului.

“Unitatea Europei puternică în interior, ca să fie puternică în exterior. Puternic în interior Clujul, ca să fim puternici în exterior, puternică România în interior, ca să fie puternică în Uniunea Europeană. Acest cuvânt, unitate, (…) după părerea mea, e lecţia pe care am învăţat-o încă o dată astăzi, aici, la congresul dumneavoastră”, a mai spus primarul Emil Boc.

Congresul Uniunii Democrate Maghiare din România a început vineri, în judeţul Cluj.

Sunt prezenţi la eveniment premierul Ilie Bolojan şi omologul său ungar, Viktor Orban.

De asemenea, la Congresul UDMR participă, în calitate de invitat, preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu.

Al 17-lea congres al UDMR se desfăşoară în prezenţa a circa 1.000 de participanţi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite