Sorin Grindeanu a ieșit din sală, în timpul congresului UDMR, la intonarea Imnului Ținutului Secuiesc

10 October 2025, 15:18

Președintele PSD Sorin Grindeanu a ieșit vineri, din sală, la Congresul UDMR, în timp ce era intonat Imnul Ținutului Secuiesc. Ulterior, el a declarat că a fost nevoit să iasă pentru anumite probleme personale.

Sorin Grindeanu se afla lângă premierul Ilie Bolojan, astăzi, la Congresul UDMR care se desfășoară la Cluj Napoca, în momentul când au început festivitățile de deschidere. După intonarea imnului de stat al României a urmat cel al Ungariei, apoi al Ținutului Secuiesc. Acesta a fost momentul când Sorin Grindeanu s-a aplecat spre premierul Ilie Bolojan, i-a șoptiti ceva acestuia la ureche, apoi a ieșit din sală pentru câteva momente.

Întrebat, la final, de ce a făcut acest gest, acesta a spus că a fost nevoit să iasă pentru anumite probleme personale care să nu-l încurce în momentul în care a ținut discursul pe scenă, a transmis corespondentul TVR, Antonio Miclea.

Totodată, Sorin Grindeanu, în discursul său, a fost cel care a lăudat în mod direct Ungaria, dar și pe prim-ministrul de la Budapesta Viktor Orban, prezent la Congresul UDMR, pentru faptul că, în momentul în care Ungaria a deținut președinția Consiliului Uniunii Europene, în acel moment Ungaria a susținut aderarea României la Spațiul Schengen.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite