Președintele PSD Sorin Grindeanu a ieșit vineri, din sală, la Congresul UDMR, în timp ce era intonat Imnul Ținutului Secuiesc. Ulterior, el a declarat că a fost nevoit să iasă pentru anumite probleme personale.
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat, vineri, că va candida pentru un nou mandat la conducerea formaţiunii şi în acest sens a cerut sprijinul delegaţilor care vor participa la congresul Uniunii din luna aprilie a acestui an, potrivit Agerpres.