Adaptive Hussars 2025, cel mai complex exercițiu militar al armatei maghiare din ultimii 26 de ani
În Ungaria este în desfășurare cel mai mare exercițiu militar pe care armata țării vecine îl are de la intrarea în NATO, în 1999. Zeci de mii de oameni, inclusiv din țări aliate, participă la manevre care vor dura mai bine de o lună. Pentru analiști, exercițiul are o încărcătură aparte, în condițiile în care premierul maghiar are o politică fățișă pro-Kremlin.
Adaptive Hussars este cel mai complex exercițiu militar pe care l-a organizat armata maghiară în ultimul sfert de secol. Peste 20.000 de militari, inclusiv 2.000 de rezerviști, iau parte la manevre.
Gábor Borondi, șeful Statului Major al Armatei ungare: Acesta este un fel de demonstrație pentru toți cei care vor să rănească Ungaria și NATO. Suntem gata să luptăm pentru NATO și pentru Ungaria.
La exercițiul din Ungaria participă și militari din mai multe țări aliate, printre care Italia, Croația și Turcia.
Gábor Borondi, șeful Statului Major al Armatei ungare: NATO înseamnă încredere. Avem încredere unul în celălalt. Avem încredere că putem apăra fiecare centimetru de pământ NATO și acesta e lucrul cel mai important. Și ne întâlnim cu frații noștri de arme. Este foarte important ca soldații maghiari să vadă că-i avem alături, pe pământul maghiar, pe italieni și pe alții. Este important ca ei să ne ofere un feedback bun, că atunci când ne întâlnim, suntem mai puternici împreună.
Exercițiul Adaptive Hussars a început pe 1 septembrie și se va încheia la jumătatea acestei luni. Analiștii susțin că manevrele ample sunt cu atât mai interesante, cu cât Ungaria este membrul NATO care pare mai apropiat de Moscova decât de Bruxelles.

