Ministrul israelian de extremă dreapta Itamar Ben-Gvir s-a rugat la complexul moscheii Al-Aqsa

8 October 2025, 14:34 (actualizat 8 October 2025, 14:35)

Ministrul israelian al securităţii naţionale, Itamar Ben-Gvir, s-a rugat miercuri la complexul moscheii Al-Aqsa din Ierusalim, un punct sensibil din cauză că este revendicat ca important din punct de vedere religios atât pentru evrei, cât şi pentru musulmani, relatează Reuters, preluată de Agerpres.

În locul numit de evrei Muntele Templului, iar de musulmani Sanctuarul Nobil, politicianul de extremă dreapta a înregistrat un mesaj video în care îi cere premierului Benjamin Netanyahu să urmărească “victoria completă” asupra grupării islamiste palestiniene Hamas din Fâşia Gaza. El a apreciat că la doi ani după atacul din 7 noiembrie 2023 al Hamas, Israelul “învinge”.

Într-un alt material video, Ben-Gvir poate fi văzut rugându-se, contrar înţelegerii vechi de decenii conform căreia doar musulmanii au dreptul de a-şi manifesta credinţa în situl respectiv.

Partidul Puterea Evreiască al ministrului a difuzat înregistrarea în care acesta afirmă că “în fiecare casă din Gaza există o fotografie a Muntelui Templului, iar acum, după doi ani învingem pe Muntele Templului. Muntele Templului este al nostru”.

Ben-Gvir a adăugat că “mă rog doar ca prim-ministrul nostru să permită o victorie completă şi în Gaza şi să distrugă Hamas; cu ajutorul lui Dumnezeu vom readuce ostaticii şi vom repurta o victorie completă”.

Mesajele sale au apărut în momentul în care reprezentanţi ai Israelului şi ai Hamas negociază indirect în Egipt un acord de pace care prevede eliberarea tuturor ostaticilor din Gaza şi încheierea războiului din teritoriul palestinian devastat de riposta israeliană la atacul de acum doi ani al islamiştilor.

Cunoscut ca un adept al liniei dure în relaţiile cu arabii, Ben-Gvir, şeful partidului Puterea Evreiască, l-a sprijinit pe Netanyahu la formarea celei mai de dreapta coaliţii guvernamentale din istoria Israelului, dar ameninţă că se va retrage din guvern dacă mişcarea Hamas nu este nimicită. Formaţiunea sa naţionalist-religioasă susţine colonizarea evreilor în Cisiordania.

Complexul moscheii Al-Aqsa din centrul vechi al Ierusalimului este al treilea loc sfânt al Islamului şi cel mai sacru loc pentru religia iudaică. O înţelegere fragilă prevede menţinerea unui statu-quo între evrei şi autorităţile musulmane: situl este administrat de o fundaţie religioasă din Iordania, iar evreii îl pot vizita, însă nu au dreptul să se roage acolo.

Nu este prima oară când Ben-Gvir încalcă interdicţia. El s-a rugat în complex în august, de Tisha B’av – ziua de post pentru comemorarea distrugerii a două temple evreieşti antice de pe Muntele Templului. Gestul său l-a determinat pe Netanyahu să difuzeze un comunicat în care preciza că Israelul îşi menţine angajamentul faţă de statu-quo.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite