La doi ani de la declanşarea războiului din Gaza, un fost ostatic israelian îşi aminteşte de cruzimea Hamas
Când Tal Shoham se plimbă prin kibuţul Be’eri din sudul Israelului, unde el şi familia sa au fost răpiţi de militanţi din gruparea islamistă palestiniană Hamas în timpul atacului din 7 octombrie 2023, spune că se simte ca într-un cimitir imens, pătruns de oroarea evenimentelor din acea zi, consemnează Reuters.
Shoham duce dorul vremurilor de dinaintea atacului şi este extrem de pesimist în ceea ce priveşte viitorul, în ciuda presiunilor preşedintelui american Donald Trump asupra Israelului şi a Hamas pentru a ajunge la un acord în cadrul planului său de a pune capăt războiului din Gaza.
Planul a stârnit speranţe în regiune că războiul s-ar putea încheia, la doi ani după atacul brutal al Hamas asupra sudului Israelului, declanşatorul acestui conflict.
“Tot acest cartier care odată era atât de paşnic şi frumos, ştiţi, este complet distrus. E ca şi cum lucrurile malefice pe care le-au făcut aici, pe care le-au făcut teroriştii aici, ar acoperi totul”, spune Shoham.
Shoham, soţia şi cei doi copii ai săi, capturaţi de bărbaţi înarmaţi
Shoham a petrecut 505 zile în captivitate în Gaza, o perioadă pe care şi-o aminteşte din cauza cruzimii membrilor Hamas care l-au capturat şi a rezistenţei altor ostatici israelieni aflaţi în continuare în captivitate. Shoham a fost eliberat în timpul unui armistiţiu din februarie anul acesta.
El, soţia sa, Adi, şi cei doi copii ai lor au fost luaţi cu forţa de militanţi înarmaţi ai Hamas, în timpul celei mai sângeroase zile pentru evrei de la Holocaust încoace.
Militanţii conduşi de Hamas au copleşit apărarea de la frontieră cu un atac surpriză, la 7 octombrie 2023, şi l-au târât pe el şi pe alţi 250 de ostatici în Gaza, într-un atac violent care a spulberat imaginea Israelului ca putere militară invincibilă.
Asaltul, în care aproximativ 1.200 de persoane, majoritatea civili, au fost ucise, conform bilanţurilor israeliene, a declanşat represalii militare de proporţii care au ucis peste 67.000 de palestinieni în Gaza, potrivit autorităţilor sanitare din enclavă.
Anxietate, în ciuda victoriilor militare ale Israelului
Shoham vede puţine perspective de pace pe termen lung, chiar şi după ce Israelul a lansat atacuri devastatoare asupra conducerii Iranului şi a aliaţilor regionali ai acestuia, Hamas, Hezbollahul din Liban, rebelii Houthi din Yemen şi grupările armate din Siria.
În timpul calvarului său, Shoham a ajuns la concluzia că sentimentele antiisraeliene sunt atât de profunde încât nu există nicio şansă de coexistenţă.
“După ce am văzut magnitudinea urii cu care au crescut şi cu care îşi cresc copiii, este foarte clar că cel puţin în generaţia noastră nu va fi posibil”, a spus el.
Shoham şi-a petrecut primele opt luni de captivitate la suprafaţă. Dar în iunie anul trecut, el şi ceilalţi ostatici Guy Gilboa-Dalal şi Evyatar David au fost duşi în subteran.
Paznicii lor i-au escortat timp de aproximativ 15 minute înainte de a-i lega la ochi şi a-i duce într-un tunel, ajungând în cele din urmă într-o cameră mică şi întunecată, unde un alt ostatic – Omer Wenkert – era deja ţinut captiv.
“Urma să rămânem în tunel, la 20 sau 30 de metri sub pământ, în acest mormânt, pe vecie”, a spus el, amintindu-şi sentimentele la această perspectivă. Celula lor era o porţiune îngustă de tunel cu pereţi de beton, o podea nisipoasă, o uşă de fier care bloca intrarea, patru saltele pe jos şi o gaură folosită pe post de toaletă. Aerul era stătut şi se chinuiau să respire.
“Am fost trataţi ca animalele. Adică, nici măcar animalele nu sunt ţinute în condiţii atât de inumane, dar aşa ne-au tratat”, a spus el.
Fostul ostatic îţi aminteşte bătăile şi tortura psihologică
Gardienii lor îi băteau uneori. Alteori îi chinuiau spunându-le celor patru bărbaţi că trebuie să aleagă care dintre ei va fi împuşcat iminent.
Gilboa-Dalal şi David sunt şi acum ţinuţi ostatici în Gaza. Imaginile cu David publicate de Hamas în august, emaciat în celula sa subterană, au provocat un şoc de proporţii în Israel şi în străinătate.
“Şi mi-e foarte teamă pentru viaţa lor. Ştiţi, există 20 de ostatici vii încă în Gaza, în mâinile acelor animale”, a spus Shoham.
Tal Shoham a fost primul luat de militanţi.
A fost târât prin fereastra unei camere securizate, condus prin kibuţ şi aruncat în portbagajul unei maşini care l-a dus în Gaza, condusă de Hamas.
Abia după mai bine de o lună de captivitate a aflat că soţia şi copiii săi au supravieţuit atacului, dar au fost şi ei răpiţi, împreună cu soacra sa, mătuşa soţiei sale şi fiica acesteia. Socrul său, Avshalom, a fost ucis.
Soţia şi copiii lui Shoham au fost eliberaţi în cadrul primului acord cu Hamas la sfârşitul anului 2023. El a fost eliberat în cadrul celui de-al doilea şi ultim acord, în februarie 2025.
Fiul lui Shoham l-a întrebat dacă vor muri cu toţii
Stând în camera securizată carbonizată din care fusese răpit, Shoham şi-a amintit cum fiul său, în vârstă de 8 ani la acea vreme, l-a întrebat dacă vor muri cu toţii. Shoham era concentrat pe supravieţuire.
Un comandant Hamas a deschis focul asupra unei ferestre antiglonţ cu puşca sa de asalt AK-47.
“Ştiam că încă nu mă poate răni, dar după câteva gloanţe va ajunge la o gaură în fereastră şi atunci va trebui să ne predăm, pentru că jocul s-a terminat pentru noi”, a spus el. “Putea să arunce grenade înăuntru şi să-şi pună Kalaşnikovul în această gaură şi să ne împuşte pe toţi”, îşi aminteşte el.
În timp ce militanţii Hamas îl duceau pe o stradă, a văzut cadavrele a doi oameni care au fost executaţi, împuşcaţi în cap, oameni pe care i-a recunoscut.
Shoham a fost aruncat în portbagajul unei maşini şi dus în Gaza.
sursa Agerpres

