Preşedintele CJ Iaşi anunţă propriile controale şi verificări în spitalele din subordine. Va implementa măsurile Ministerului Sănătăţii

Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii 'Sfanta Maria' Iasi
Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii 'Sfanta Maria' Iasi
3 October 2025, 13:05 (actualizat 3 October 2025, 13:08)

Preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Costel Alexe, a declarat, vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că va implementa măsurile dispuse în raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătăţii şi va face propriile controale, ca urmare a deficienţelor din managementul medical al Spitalului pentru copii “Sfânta Maria”.

“Instituţia pe care o reprezint, Consiliul Judeţean Iaşi, ca autoritate tutelară, va impune, fără rezerve, aplicarea tuturor măsurilor dispuse în raportul Corpului de Control al ministrului Sănătăţii. Am avut o discuţii cu colegii din conducerea Consiliului Judeţean Iaşi. Vom lua propriile măsuri pentru a avea claritate despre ceea ce s-a întâmplat la Spitalul de Copii “Sfânta Maria”, despre ceea ce se întâmplă astăzi în spitale pe care le administrează Consiliul Judeţean Iaşi, tocmai pentru a preveni ca astfel de tragedii sau alte incidente să poată apărea atunci când vine vorba despre spitalele judeţului nostru”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi.

Conform acestuia, până acum nu a primit nicio copie a Raportului Corpului de Control, informaţiile fiind aflate din conferinţa de presă de joi a ministrului Sănătăţii, Alexandru Rogobete.

“Raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătăţii a scos la nivel deficienţe despre managementul medical de la Spitalul “Sf Maria”, la fel cum a scos în evidenţă deficienţe majore când vine despre activitatea de monitorizare şi supervizare a Direcţiei de Sănătate Publică din Iaşi. (…) CJ Iaşi îşi doreşte nu doar să afle adevărul despre ceea ce s-a întâmplat acolo. Nu doar ca toţi cei vinovaţi să plătească, ci, mai ales, ca astfel de evenimente tragice să nu se mai întâmple”, a declarat preşedintele CJ Iaşi.

Lucrările de la Spitalul ”Sf. Maria” au vizat doar eficientizarea energetică şi reabilitarea

În cadrul aceleiaşi conferinţe de presă, Costel Alexe, a afirmat totodată că lucrările de la “Spitalul Sf Maria” Iaşi au vizat doar eficientizarea energetică şi reabilitarea.

“Trebuie să fac o precizare din capul locului: tot ce înseamnă proiectul, şi vreau să subliniez, a fost un proiect de eficientizare energetică şi de reabilitare a Spitalului de Copii “Sfânta Maria”. Nu a fost un proiect de refuncţionalizare sau de extindere a actualului spital. Proiectul s-a implementat respectând legislaţia în vigoare şi, evident, pe tot parcursul implementării, au fost date avize către Direcţia de Sănătate Publică. Avem şi avizul dat în 2019 pe proiectul Spitalul de copii “Sfânta Maria” din Iaşi, la faza Dali. Evident, toate lucrările care au fost implementate au fost supervizate, sau atunci când au fost neclarităţi, s-au făcut în acord cu entităţile statului român implicate, în speţă, şi Direcţia de Sănătate Publică. În 2023 avem dată şi autorizaţia sanitară de funcţionare”, a declarat preşedintele CJ Iaşi.

Costel Alexe a menţionat totodată că instituţia pe care o conduce a atras de-a lungul timpului, fonduri europene, guvernamentale sau a făcut alocări din bugetul propriu pentru a investi în infrastructura spitalicească de la Spitalul de Copii “Sfânta Maria” cât şi a celorlalte cinci spitale din subordine, “tocmai pentru a avea servicii medicale de calitate”.

“Spitalul “Sf Maria” a beneficiat de 138 milioane de lei de fonduri prin ADR N-Est, pentru proiectul de eficientizare energetică şi reabilitare. A beneficiat de alte 38 de milioane de lei fonduri ale Consiliului Judeţean Iaşi pentru a modernizarea şi extinderea unităţii de primire urgenţe, fiind astăzi poate una dintre cele mai moderne din România. Peste 30 milioane de lei, fonduri pentru combaterea infecţiilor nosocomiale, la felul cum au fost accesaţi 10 milioane lei pentru digitalizarea secţiei ATI. Doar că aşa cum ne-a arătat această tragedie, din păcate, dincolo de orice efort administrativ pe care îl face pentru a îmbunătăţi infrastructura medicală, aceste dotări sau echipamente moderne nu pot să înlocuiască sau să îndeplinească respectarea cu stricteţe a tuturor protocoalelor medicale existente într-un spital şi atunci când vine vorba de identificarea unei infecţii nosocomiale, cu măsurile care trebuie luate urgent tocmai pentru ca aceste infecţii nosocomiale să nu se răspândească”, a declarat preşedintele CJ Iaşi. Sursa: Agerpres

Anchetele de la Spitalul de Copii din Iași, finalizate

Ministrul Sănătății va prezenta joi raportul verificărilor făcute la Spitalul de Copii din Iași de Corpul de Control și de Inspecția Sanitară de Stat. Dar a anunțat deja că va depune plângere penală, după ce verificările făcute în spital au scos la iveală o lungă serie de nereguli în aplicarea protocoalelor de limitare a infecțiilor intraspitalicești.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite