A nins pe Transfăgărășan, pe Transalpina, în Suceava, Prahova și Alba. În unele zone de altitudine este nevoie de anvelope de iarnă
A căzut prima zăpadă din acest sezon și a acoperit șoselele de altitudine. A nins pe Transfăgărășan și pe Transalpina, dar și în Suceava, Prahova și Alba. Drumarii au scos utilajele, iar șoferii sunt avertizați că în unele zone au nevoie de anvelope de iarnă. Și turiștii trebuie să fie echipați corespunzător, deoarece traseele de la altitudini mari sunt periculoase.
Primii fulgi au căzut duminică seară, în Masivul Călimani, la Gura Haitii, unde temperaturile au scăzut sub zero grade.
Vremea rămâne rece în toată țara și se așteaptă noi episoade de ninsoare la peste 2000 de metri.
A nins și pe Transfăgărășan. La Bâlea Lac stratul de zăpadă măsura dimineață aproximativ 2 centimetri și se estimează că poate ajunge până la 10 cm.
Tudor Duţu, director regional, DRDP Braşov: Suntem pregătiți, intervenim cu utilaje și le putem suplimenta, nu sunt probleme pentru închiderea mai devreme de 1 noiembrie.
Ninge și în Gorj, pe Transalpina, în porțiunea din zona înaltă a platoului.
Drumarii le atrag atenția șoferilor că, în aceste condiții, anvelopele de iarnă sunt obligatorii.
Se depune încet, încet zăpadă și în alte zone de munte din țară. A nins la Vârful Omu, în Bucegi, dar și în Masivul Șureanu.
Cornel Voicu, Salvamont Argeş: Recomandăm turiștilor să fie echipați corespunzător.
Cei care vor să pornească în drumeție trebuie să se informeze din timp de la salvamontiști despre starea vremii și despre condițiile de pe trasee.
Temperaturi scăzute, ploi, dar și ninsori la altitudini mari sunt prognozate de meteorologi până joi dimineață.

