Rectificarea bugetară, prioritatea guvernului. Neînțelegeri în coaliție în privința concedierilor. Ce spune președintele
Guvernul îşi îndeplineşte obiectivele, iar coaliția funcționează. Așa că ar trebui să discutăm mai puțin despre demisii, a declarat președintele Nicușor Dan, în contextul deselor tensiuni care apar între partidele aflate la guvernare. Iar rectificarea și bugetul pentru anul viitor ar urma să transmită un semnal de stabilitate partenerilor și pieţelor externe. Şeful statului consideră că mai e loc de reforme și speră să nu presupună alte taxe.
Rectificarea bugetară aşteptată săptămâna viitoare va fi una care să asigure funcţionarea normală a statului, a punctat preşedintele Nicuşor Dan.
Nicușor Dan, președintele României: “Noi trebuie să dăm un semnal pentru oamenii care ne-au împrumutat cu bani, și sunt mulți, un semnal că suntem serioși. Și rectificarea care va fi agreată săptămâna asta, și proiectul Legii de buget pe 2026 care va fi făcut în noiembrie sunt argumente pentru toți oamenii care se uită la noi, că suntem pe direcția de stabilitate. În momentul de față o să fie o rectificare care o să asigure funcționarea statului în mod normal și asta înseamnă o trecere de la 7,1%, cât era, la 8,45 și asta înseamnă un plus de 25 de miliarde de lei la cheltuieli.“
Suma totală care va fi acordată la rectificarea bugetară este de 25 de miliarde de lei, în condiţiile în care instituţiile au cerut 80 de miliarde.
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor: “Trebuie să fim extrem de atenți cu modul în care facem rectificarea bugetară. Am obținut o țintă de deficit de 8,4%, ceea ce e foarte important, pentru că ne asigură acoperirea nevoilor esențiale ale românilor – pensii, salarii, sănătate, investiții. Bineînțeles că nu putem asigura 80 de miliarde cât au solicitat ordonatorii, dar facem astfel încât aceștia să aibă resursele de care au nevoie.“
Preşedintele Nicuşor Dan a vorbit şi despre neînţelegerile din coaliţie în privinţa concedierilor din administraţia locală.
Nicușor Dan: Toți românii văd, simt că avem un aparat central și local în care sunt poziții ocupate în plus. Cum se va întâmplă asta cât să funcționeze instituțiile e o discuție între partidele din coaliție, eu apreciez că aceste discuții la nivel de lider sunt civilizate. Bineînțeles că sunt și membri de partid mai exuberanți, dar la nivel de lideri e civilizată.
Premierul Ilie Bolojan vrea să concedieze 13.000 de bugetari din administraţie, variantă respinsă de PSD. Social-democraţii propun, în schimb, reducerea cu 5% a cheltuielilor de personal şi a celor cu bunuri şi servicii.

