Şase copii au murit la Spitalul „Sf. Maria” din Iaşi, infectați cu bacteria Serratia. Rogobete: Am dispus de urgență un control. Amenzi în valoare de 70 de mii de lei, aplicate de DSP
Acuzații grave la Spitalul de Pediatrie „Sfânta Maria” din Iași, unde șase copii internați în secția de terapie intensivă au murit în ultima perioadă, după ce ar fi fost infectați cu o bacterie periculoasă, rudele acuzând conducerea spitalului că nu a luat măsuri la timp, ceea ce ar fi dus la transmiterea infecției, în timp ce Ministerul Sănătății a aplicat mai multe amenzi, a trimis corpul de control pentru verificări, iar anchete sunt desfășurate și de Poliție și Direcția de Sănătate Publică.
La numărul de urgență 119 pot fi semnalate cazurile de abuz, exploatare sau neglijare a copilului.
Doi dintre copiii infectaţi cu bacteria numită Serratia în secţia de terapie intensivă a spitalului “Sfânta Maria” au murit în această dimineaţă. Un bebeluş şi o copila de 12 ani.
Mama fetei de 12 ani: Seara a început să facă febră mare, a doua zi ne-am întors la ATI şi vedeam că pe zi ce trece că ea se deteriora. Am impresia că acolo se murea, pentru că săptămâna trecută, când am ajuns la ATI, a murit un copil de 8 ani. Am crezut că la ATI e cea mai curată unitate dintr-un spital, dar am realizat că e cea mai infectă.
Primul caz de infectare cu bacteria Serratia a avut loc pe 7 septembrie, la un copil internat în Secţia ATI a spitalului Sf. Maria din Iaşi. Câteva zile mai târziu au apărut alte două infectări, moment în care conducerea spitalului a declarat un focar de infecţie.
Ministrul Sănătăţii a primit însă alte date de la Direcţia de Sănătate Publică.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Prima infecţie ar fi apărut în jur de 13 septembrie, însă ea a fost raportată tardiv la DSP pe 16 septembrie, când deja erau 4 cazuri.
Potrivit spitalului, pe 16 septembrie erau înregistrate încă 6 cazuri de infecție. Cercetările făcute până acum arată că toți copiii infectați cu bacteria periculoasă aveau afecțiuni grave. Cei mai mulți aveau sub un an, cu excepția fetei care a pierit azi. Și dintre cei 9 infectaţi, 6 au murit. Unul dintre micuţii care au supraviețuit a fost transportat pentru îngrijiri de specialitate la Spitalul Marie Curie din Capitală.
Cătălina Ionescu, manager interimar, Spitalul de Copii ”Sf. Maria”, Iaşi: Toți pacienţii sunt imunocompromişi, cu spitalizare de 2‑3 luni. Nu am depistat sursa, toate culturile pe care le am luat de pe suprafețe, din apă, din ventilație, de pe mâinile personalului, din scurgeri, din soluții sterile, toate au ieșit negative.
Inspectorii Direcției de Sănătate Publică Iași și Centrul Regional de Sănătate Publică au recoltat probe biologice de la spital.
Marius Voicescu, purtător de cuvânt, DSP Iaşi: O echipă de specialiști s-a deplasat la această unitate sanitară pentru evaluarea situației, analizare documentelor medicale și prelevare de probe. Acestea sunt în curs de prelucrare, iar rezultatele vor clarifica contextul epidemiologic.
Între timp, Ministerul Sănătății a luat primele măsuri la unitatea medicală, după ce a constatat că infecțiile au fost raportate cu întârziere.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Am dispus de urgență un Corp de control comun. DSP a aplicat amenzi de 70 de mii de lei: 50 de mii de lei unității sanitare, 10 mii de lei pentru medicul epidemiolog și 10 mii de lei pentru medicul ATI. Dacă protocoalele erau respectate și cazurile ar fi fost raportate în timp util, am fi putut evita răspândirea acestor infecții. Cei care nu au raportat cazurile și nu respectat procedurile, de data aceasta vor fi demiși.
Și polițiștii verifică situația de la spital.
Iuliana Elena Oprea, purtător de cuvânt, IPJ Iaşi: Polițiștii din cadrul IPJ Iași s-au sesizat din oficiu. Până la acest moment la nivelul IPJ nu au fost înregistrate sesizări în acest sens.
Conform medicilor specialiști, bacteria Serratia este foarte răspândită în sol, apă și pe suprafețe umede și produce pneumonii, bronșite, dar și infecții de tract urinar, foarte grave, mai ales în cazul pacienților cu comorbidități.
Doina Azoicăi, medic, președinta Societății Naționale de Epidemiologie: Pot să creeze situații critice, mai ales în cazul infecțiilor la persoane cu sistem imunitar deficitar, copii sau vârstnici.
———————————-
ACTUALIZARE Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IPJ) Iaşi a transmis, vineri, că s-a sesizat din oficiu după ce în spaţiul public a apărut informaţia conform căreia şase copii internaţi la ATI de la Spitalul “Sf Maria” au murit.
Potrivit IPJ Iaşi, până în acest moment nu a fost făcută nicio reclamaţie oficială privind cazurile de deces de la Spitalul “Sf Maria”.
“Ca urmare a unui articol de presă apărut în mass media, în cuprinsul căruia se face referire la faptul că la o unitate medicală din municipiul Iaşi ar fi decedat mai mulţi copii, facem precizarea că, până la acest moment, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Iaşi nu au fost înregistrate sesizări în acest sens. Totodată, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Iaşi s-au sesizat din oficiu iar cercetările vor fi efectuate sub coordonarea unităţii de parchet competente”, a transmis IPJ Iaşi.
Managerul interimar al Spitalului pentru Copii “Sf.Maria” Iaşi, dr. Cătălina Ionescu, a declarat, vineri, presei, că şase din cei nouă copii internaţi la ATI au decedat începând cu 7 septembrie, ultimele două decese fiind înregistrate în cursul acestei zile.
“Din cei nouă pacienţi din ATI, şase au decedat. Toţi pacienţii sunt imuno-compromişi cu spitalizare prelungită. Sunt pacienţi care stau la noi în spital de aproximativ două-trei luni din cauza afecţiunilor lor de bază. Practic, sunt imuno-compromişi. Sunt pacienţi care au avut nevoie de manevre de terapie intensivă şi tratamente corespunzătoare afecţiunii lor. S-au făcut manevre medicale, pentru unii dintre ei şi chirurgicale repetate, tot datorate afecţiunilor de bază. Germenul identificat este un germen sensibil la antibiotice. Deci nu este un germeni multidrogorezistent. Din păcate, deşi tratamentul pacienţilor a fost făcut conform antibiogramei, răspunsul acestora nu a fost cel scontat. (…) Serratia este un germen patogen oportunist care trăieşte în general în mediile umede şi care, la pacienţii imuno-compromişi poate da infecţii. De la infecţii respiratorii, urinare, până la infecţiile de tip sepsis cu evoluţie extrem de agresivă şi fulminantă”, a declarat presei dr Cătălina Ionescu.
Conform acesteia, toate cele nouă cazuri identificate cu această infecţie sunt în secţia de ATI, din corpul A al unităţii medicale, care între timp a fost închisă şi nu vor fi făcute internări până când nu va fi eradicat focarul de infecţie cu Serratia.
ACTUALIZARE Ministerul Sănătăţii a anunţat, vineri, sancţiunile aplicate de inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Iaşi în urma verificărilor efectuate la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Sfânta Maria”, după apariţia unui focar de infecţie cu bacteria Serratia Marcescens.
Astfel, până în prezent, au fost aplicate următoarele sancţiuni de către inspectorii sanitari din cadrul DSP Iaşi:
* epidemiologul spitalului a fost amendat cu suma 10.000 lei pentru nerespectarea prevederilor legale în controlul infecţiilor nosocomiale;
* medicul ATI a primit o amendă de 10.000 lei pentru nerespectarea protocoalelor şi procedurilor;
* unitatea sanitară a fost amendată cu 50.000 lei pentru nerespectarea protocoalelor şi procedurilor.
La nivelul instituţiei s-au dispus:
* suspendarea internărilor în secţia ATI, sector A, limitarea accesului personalului din afara secţiei şi a vizitatorilor/aparţinătorilor, până la declararea închiderii focarului cu Serratia Marcescens;
* utilizarea echipamentului de protecţie şi igiena adecvată a mâinilor personalului medical;
* continuarea testării pe medii de cultură a tegumentelor mâinilor întregului personal din secţia ATI şi intensificarea acestor măsuri inclusiv după închiderea focarului;
* repetarea probei de apă potabilă din reţea, sală cateter;
* suspendarea folosirii materialelor sterile din loturile cu rezultate neconforme la testarea rapidă, până la primirea rezultatelor de la laborator, când se vor lua măsurile care se impun în funcţie de rezultatele obţinute, conforme sau neconforme;
* testarea în continuare a materialelor sterile achiziţionate din afara unităţii sanitare şi utilizarea mănuşilor sterile din loturile conforme la fiecare manoperă efectuată, la fiecare pacient, până la închiderea focarului.
ACTUALIZARE Ca urmare a informațiilor apărute în spațiul public legate de cazul de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Sfânta Maria” din Iași, Ministerul Sănătății face următoarele precizări: 9 pacienți cu vârsta sub un an au fost infectați cu Serratia Marcescens. În unitatea sanitară au fost înregistrate 6 decese.
Din datele medicale existente la momentul de față, puse la dispoziția Ministerului Sănătății, nu se poate realiza o legătură directă, din punct de vedere medical, între infecțiile asociate asistenței medicale, celelalte patologii și comorbidități ale pacienților și deces. Legătura de cauzalitate dintre infecția cu Serratia Marcescens și deces va fi stabilită de experții în medicină legală.
Conform datelor existente în prezent, prima infecție a apărut în data de 13.09.2025, aceasta fiind raportată către DSP cu întârziere, în data de 19.09.2025, când la nivelul spitalului erau deja 4 pacienți infectați. Spitalul nu a luat măsurile necesare de izolare la nivelul secției de terapie intensivă și nu a transmis informările către DSP în timp util, conform legislației în vigoare.
Ministerul Sănătății a dispus crearea unei Celule de Criză formată din Inspecția Sanitară de Stat, Corpul de Control al ministrului Sănătății și Direcția de Sănătate Publică a județului Iași.
“Am dispus de urgență un control comun, al șefului Corpului de Control al Ministerului Sănătății și al șefului Inspecției Sanitare de Stat din Ministerul Sănătății, care se vor deplasa de urgență la Iași, împreună cu echipele tehnice ale Ministerului Sănătății, pentru evaluarea situației la fața locului și întocmirea unui raport de control. Se vor aplica sancțiuni contravenționale în formă maximală, respectiv măsuri administrative fără echivoc, iar dacă se constată că există persoane care se fac vinovate de mușamalizarea și neraportarea infecțiilor, respectiv de nerespectarea protocoalelor, voi dispune demiterea acestora”, a declarat ministrul sănătății, Alexandru Rogobete.
____________
Mai mulți copii internați la Terapie Intensivă au murit în ultima perioadă după ce au fost infectați cu bacteria Serratia.
Conducerea spitalului și medicii responsabili nu au luat însă măsuri de la primele cazuri, ceea ce a făcut ca bacteria să se răspândească și să infecteze și alți copii.
Abia cu trei zile în urmă, după ce jurnaliștii 7IAȘI au pus primele întrebări, s-a decis închiderea secției și sterilizarea acesteia.
„Aparținătorii copiilor din corpul A, nu mai părăsesc secția pentru cazare la Casa Ronald McDonald, până la închiderea focarului, sala de montare CVC nu se va mai utiliza, montarea cateterelor fiind realizată în Blocul Operator, până la închiderea focarului”, se arată într-o adresă emisă pe 24 septembrie, la aproximativ o săptămână de la apariția primelor cazuri.
Ulterior, au fost emise mai multe circulare interne, prin care au fost luate măsuri de limitare a internărilor.
Direcția de Sănătate Publică a confirmat cazul și demarat o anchetă la Spitalul de Copii.

