O jurnalistă chineză a fost condamnată la închisoare pentru relatări din orașul Wuhan despre fazele incipiente ale pandemiei de COVID. China este țara cu cei mai mulţi jurnalişti în detenţie

Protest pentru eliberarea jurnalistei chieneze Zhang Zhan/Profimedia Images
22 septembrie 2025, 17:18 (actualizat 22 septembrie 2025, 17:19)

O jurnalistă chineză, Zhang Zhan, condamnată iniţial la patru ani de închisoare după ce a publicat relatări directe din orașul Wuhan despre fazele incipiente ale pandemiei de COVID-19, a primit o nouă condamnare la încă patru ani de închisoare.

În ambele cazuri, ziaristei i s-a adus aceeaşi acuzaţie de „incitare la conflicte și tulburarea ordinii publice”.

De data aceasta, hotărârea justiţiei a avut ca fundament faptul că femeia de 42 de ani a continuat să scrie despre abuzurile privind drepturile omului în China.

Organizaţia Reporteri Fără Frontiere a transmis într-un comunicat că jurnalista ar trebui să fie celebrată la nivel global ca o «eroină a informației», nu încarcerată în condiții brutale.

China rămâne ţara cu cei mai mulţi jurnalişti aflaţi în detenţie, şi se clasează pe locul 178 din 180 în Indexul Libertăţii Presei pe 2025.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite