O jurnalistă chineză a fost condamnată la închisoare pentru relatări din orașul Wuhan despre fazele incipiente ale pandemiei de COVID. China este țara cu cei mai mulţi jurnalişti în detenţie
O jurnalistă chineză, Zhang Zhan, condamnată iniţial la patru ani de închisoare după ce a publicat relatări directe din orașul Wuhan despre fazele incipiente ale pandemiei de COVID-19, a primit o nouă condamnare la încă patru ani de închisoare.
În ambele cazuri, ziaristei i s-a adus aceeaşi acuzaţie de „incitare la conflicte și tulburarea ordinii publice”.
De data aceasta, hotărârea justiţiei a avut ca fundament faptul că femeia de 42 de ani a continuat să scrie despre abuzurile privind drepturile omului în China.
Organizaţia Reporteri Fără Frontiere a transmis într-un comunicat că jurnalista ar trebui să fie celebrată la nivel global ca o «eroină a informației», nu încarcerată în condiții brutale.
China rămâne ţara cu cei mai mulţi jurnalişti aflaţi în detenţie, şi se clasează pe locul 178 din 180 în Indexul Libertăţii Presei pe 2025.

