Jurnalista Zhang Zhan din China, trimisă la închisoare pentru că a filmat introducerea carantinei în Wuhan, primul oraş din lume lovit de COVID-19, este aproape de moarte, a avertizat familia, potrivit AFP.
Uniunea Europeană a cerut, marţi, Chinei eliberarea "imediată" a tuturor activiştilor pentru drepturile omului şi transparenţă, inclusiv a jurnalistei Zhang Zhan, condamnată pentru publicarea unor informaţii despre pandemie.
O "cetăţeană jurnalistă" chineză, arestată după reportajele făcute despre carantina din Wuhan, a fost condamnată, luni, la 4 ani de închisoare, potrivit avocatului ei, la un an de la apariția COVID-19 în acest oraș, relatează France Presse.