Secretarul general al OCDE, la Bucureşti: România intră în etapele finale ale aderării. 15 din cele 25 de comitete au adoptat concluzii pozitive

15 September 2025, 08:33 (actualizat 15 September 2025, 20:30)

România este la un pas de aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică. Oficialii OCDE  au evaluat progresul României și au subliniat beneficiile majore ale aderării: reforme publice eficiente și creșterea încrederii investitorilor. Evaluarea de anul viitor este decisivă pentru aderare.

Acesta s-a întâlnit cu preşedintele Nicuşor Dan și cu premierul Ilie Bolojan.

Luni dimineaţă, Mathias Cormann a discutat cu şeful statului, Nicuşor Dan, iar ulterior a mers la Palatul Victoria.

Ilie Bolojan şi Mathias Cormann au avut o întrevedere şi participă la reuniunea Comitetului naţional pentru aderarea României la OCDE, apoi au susținut declarații de presă:

Ilie Bolojan: „Aderarea la OCDE, o nouă ancoră pentru modernizarea României”

Premierul Ilie Bolojan a subliniat importanța procesului de aderare, pe care îl consideră un pas esențial pentru consolidarea poziției României între democrațiile consolidate:

Întâlnirea de azi și ședința Comitetului reflectă angajamentul nostru pentru aderarea la OCDE și bunele relații cu organizația. Chiar dacă anul 2025 a fost un an marcat de alegeri și schimbări instituționale, un aspect a rămas constant. După ce am devenit membri ai NATO și ai Uniunii Europene, aderarea la OCDE este în continuare un obiectiv principal.”

Bolojan a arătat că România a avansat consistent în procesul tehnic:

Mă bucur că la trei ani de la primirea foii de parcurs, România este din ce în ce mai aproape de îndeplinirea acestui obiectiv. Am încheiat aproape două treimi din totalul de 25 de evaluări în Comitetele Organizației(…)Statutul de membru OCDE ne va permite să preluăm cele mai bune practici în toate domeniile de politici publice, să colaborăm cu statele membre și partenere pentru a găsi soluții concrete la problemele comune și să oferim stabilitate pentru cetățeni și mediul de afaceri.”

Premierul a adăugat că aderarea va aduce beneficii directe pentru economie și administrație:

„Locul nostru este în OCDE și privim cu încredere către momentul aderării la această comunitate de state care împărtășesc aceleași valori, principii și aspirații (…) Suntem hotărâți să facem tot ceea ce ține de noi pentru ca România să adere la OCDE în anul viitor (…) Fiecare pas ne aduce mai aproape de mai multă bunăstare și prosperitate, pentru mai multe investiții, o economie mai atractivă și o administrație publică mai eficientă.”

La rândul său, secretarul general al OCDE, Mathias Cormann, a felicitat autoritățile române pentru progresele înregistrate în ultimii trei ani:

Această vizită este o ocazie minunată să mă întâlnesc cu reprezentanții noului guvern al României, inclusiv cu domnul prim-ministru și cabinetul său, precum și cu președintele în această dimineață, cu membrii Parlamentului și cu guvernatorul Băncii Naționale. Pentru mine și pentru echipa mea, este ocazia să vedem unde se află România, care sunt progresele sale excelente pe calea aderării la OCDE, înainte de a intra pe această ultimă etapă a evaluării tehnice.”

Cormann a insistat asupra beneficiilor concrete ale aderării:

„Aderarea la OCDE aduce beneficii substanțiale în ceea ce privește guvernarea, accesul la bune practici, consolidarea încrederii și sprijinirea agendelor de reforme publice. Acestea se bazează pe dovezi care ajută la stimularea investițiilor și, în timp, la creșterea veniturilor și a nivelului de trai. Doar în trei ani am văzut modul în care procesul de aderare a sprijinit agenda reformelor și schimbările pozitive ale economiei românești.

Oficialul OCDE a precizat că România a primit deja evaluări pozitive din partea a 15 comitete și se apropie de etapa finală:

România intră în etapele finale ale aderării la OCDE. 15 din cele 25 de comitete au adoptat concluzii pozitive(…) În lunile următoare, evaluările vor continua, iar analiza economică despre România va fi lansată în martie 2026, aici, la București, ca pas final în procesul de aderare (…) Guvernul român și-a stabilit obiectivul ambițios, dar realizabil, de a finaliza procesul în anul 2026.”

Cormann a subliniat că aderarea României este o prioritate și pentru organizație:

„Suntem convinși că această aderare va aduce beneficii României și poporului român, dar și activității noastre, prin noi perspective și experiențe. România are un rol important în regiune și contribuie deja la agenda OCDE, inclusiv în domeniul transformării digitale. Abia așteptăm să continuăm colaborarea pentru finalizarea cu succes a procesului.”

_______________________________

Oficialul OCDE se va întâlni şi cu preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, dar şi cu preşedintele Camerei, Sorin Grindeanu.

România a început, în iunie 2022, discuţiile de aderare la Organizaţia de Cooperare şi Dezvoltare Economică, care presupune alinierea la cele mai înalte standarde în materie de politici economice, fiscale, de transparenţă decizională şi sectoriale.

Discuţiile de aderare se desfăşoară în baza Foii de Parcurs adoptate de OCDE, document în baza căruia România este evaluată de 25 de Comitete sectoriale. Finalizarea evaluării tehnice în fiecare comitet presupune adoptarea unui Aviz formal, care certifică gradul de pregătire internă a României din perspectiva alinierii la standardele, principiile şi politicile OCDE. România va adera la organizaţie după parcurgerea acestor etape şi adoptarea unei Decizii a Consiliului OCDE.

În prezent, OCDE are 38 de state membre, incluzând principalele economii ale lumii. Alături de România, alte şapte state au statut de candidat: Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croaţia, Indonezia, Peru, Thailanda, potrivit MAE.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite