Moţiunea simplă împotriva ministrului Educaţiei, Daniel David, n-a trecut de Senat: 40 de voturi pentru, 82 contra, 1 abținere
Senatul a respins astăzi moțiunea simplă împotriva ministrului Educației, Daniel David. Rezultatul votului: 40 de voturi pentru, 82 contra, 1 abținere.
Ministrul Educației a trecut testul moțiunii simple. Senatul a respins demersul prin care Opoziția contestă măsurile Guvernului, de la comasarea școlilor, la tăierea burselor pentru elevi. Premierul Ilie Bolojan a venit să îl susţină pe Daniel David şi a vorbit despre necesitatea impunerii acestor măsuri, pe timp de criză.
PSD a ales să nu-l susțină printr-un discurs, de la tribuna Senatului, pe ministrul Educației, Daniel David. Practic, cei de la PSD au cedat câteva minute din timpul lor celor de la UDMR – care-și depășiseră timpul alocat. În schimb, niciun senator PSD nu a avut o părere despre moțiune.
Premierul Ilie Bolojan a fost prezent și a ținut și un discurs. El a avertizat că România se împrumută cu 30 de miliarde de euro în fiecare an, o sumă exorbitantă, de natură să ne îngrijoreze.
Ministrul Daniel David a recunoscut că nu a fost vorba despre o reformă, că au fost măsuri de echilibrare fiscală și că, dacă va avea timpul necesar, va ajunge și la ceastă reformă atât de necesară în sistemul de educație.
Iar reprezentanții Opoziției, mai ales cei de la AUR, le-au reproșat guvernanților că nu fac decât să îngroape și mai mult Educația, prin faptul că pun și mai multă povară pe profesori, prin creșterea normei didactice, că au comasat școli și clase și au tăiat bursele.
Cristina Dumitrescu, senator AUR: Sindicatele estimează dispariția a peste 15.000 de posturi, prin neprelungirea contractelor profesorilor suplinitori și a titularilor cu normă redusă, ceea ce reprezintă o concediere mascată a zeci de mii de specialiști dedicați, cu grade didadctice și ani de vechime. Aceasta este cea mai mare lovitură fată profesiei didactice, din ultimele decenii.
Daniel David, ministrul Educației: Noi nu am dat oameni afară din sistem. Aceasta a fost o condiție pentru mine, că nu concediem oameni și nu tăiem salarii. Dimpotrivă, începem anul școlar cu o resursă umană mai numeroasă în zona de profesori calificați. Din acel timp de lucru de 40 de ore, profesorul nu mai predă 18 ore, ci va preda 20. Asta înseamnă că va trebui să-i reducem încărcătura birocratică din timpul total de lucru. Dar salariul n-a fost niciodată pentru cele 18 ore, ci pentru cele 40 de ore pe săptămână.
ACTUALIZARE Se votează electronic. Rezultatul votului: 40 de voturi pentru, 82 contra, 1 abținere.
ACTUALIZARE Ministrul Educației s-a adresat direct liderului de grup care a inițiat moțiunea, Petrișor Peiu (AUR), și l-a întrebat, referitor la acuzațiile lui de cenzură, ce ar face dacă ar primi un referat de la un student, lucrat pe repede înainte, cu erori, așa cum a primit el un raport de la Institutul de Științe ale Educației: “Îi dați drumul sub antetul AUR, sau sub antetul Guvernului sau sub antetul Ministerului? Eu cred că nu. Asta este, dacă vreți, cenzura despre care se vorbește în spațiul public!”
Daniel David a adăugat ce le-a cerut colegilor lui de la institut să refacă raportul, pentru că a înțeles că ei “au lucrat sub presiune”.
ACTUALIZARE A început dezbaterea moțiunii de cenzură. Dezbaterile pot fi urmărite aici:
ACTUALIZARE Moțiunea a fost citită de senatoarea AUR Cristina Dumitrescu. În sală sunt prezenți 105 senatori.
Liderul grupului senatorial al AUR, Petrişor Peiu, a depus, miercuri, în plen, moţiunea – intitulată “În loc de instrucţie şi excelenţă, umilinţă şi dresaj”, semnată de 38 de senatori din Opoziţie (28 AUR, 6 neafiliaţi, 4 Pace-Întâi România).
“România se află în faţa unei crize fără precedent în domeniul educaţiei, iar sub conducerea ministrului Daniel David, sistemul naţional de învăţământ a fost supus unor măsuri de austeritate brutale, aplicate prin minciună, manipulare şi dispreţ faţă de nevoile reale ale elevilor, părinţilor şi profesorilor. (…) Educaţia a ajuns copilul ilegitim al Guvernului, rodul unei alianţe politice dăunătoare, care împinge România spre un viitor sumbru. (…) Legea 141/2025, adoptată prin asumarea răspunderii, fără dezbatere parlamentară, reprezintă cel mai brutal atac asupra educaţiei din ultimii ani. Pachetul de măsuri promovat de domnul David are consecinţe catastrofale asupra calităţii educaţiei şi asupra stabilităţii profesiei didactice”, se arată în textul moţiunii.
Iniţiatorii atrag atenţia că sindicatele estimează dispariţia a peste 15.000 de posturi prin neprelungirea contractelor profesorilor suplinitori şi a titularilor cu normă redusă, ceea ce reprezintă o “concediere mascată” a zeci de mii de specialişti dedicaţi, cu grade didactice şi ani de vechime. Ei evidenţiază că motivul invocat pentru măsurile adoptate – reducerea deficitului – aduc, potrivit Consiliului Fiscal, o economie de 0,02% din PIB, adică 378 de milioane de lei.
Semnatarii moţiunii deplâng reducerea fondului pentru burse şi situaţia elevilor din mediul rural, care sunt obligaţi să parcurgă distanţe mari pentru a ajunge la şcoală, ceea ce “creşte riscul abandonului şcolar”.
Ei evidenţiază că motivul invocat pentru măsurile adoptate – reducerea deficitului – aduc, potrivit Consiliului Fiscal, o economie de 0,02% din PIB, adică 378 de milioane de lei.
Propunerile iniţiatorilor moţiunii sunt: anularea imediată a măsurilor care vizează învăţământul preuniversitar şi superior, restaurarea statutului respectabil al profesorilor şi stoparea “derapajelor ideologice” în curricula şcolară, finanţarea educaţiei către pragul minim de 6% din PIB, dialog cu toate părţile implicate.
“Renunţarea domnului Daniel David la funcţia de ministru al Educaţiei şi Cercetării. Ar fi un act de igienă politică, un gest de respect faţă de profesori, elevi şi viitorul acestei ţări. (…) Prin această moţiune dorim să tragem un semnal de alarmă naţional: educaţia este în pericol! Dacă nu o apărăm acum, vom pierde o generaţie întreagă. Vă chemăm să votaţi această moţiune, nu pentru noi, iniţiatorii acesteia, ci pentru copiii României, pentru viitorul ţării, pentru onoarea noastră ca parlamentari”, se încheie textul moţiunii simple.

