Secretarul de stat SUA, Marco Rubio, debut de vizită în Israel. Atacul din Qatar “nu va schimba natura relaţiei noastre cu Israelul, dar va trebui să discutăm”

14 September 2025, 09:11 (actualizat 14 September 2025, 20:04)

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a început duminică dimineață o vizită în Israel, după ce a exprimat sprijinul neclintit al Statelor Unite pentru aliatul său în războiul împotriva Hamas, în ciuda unui atac israelian în Qatar, relatează AFP.

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, s-a arătat contrariat de atacul israelian de marţi, care a vizat responsabili ai mişcării islamiste teroriste palestiniene aflați în Qatar, un alt aliat al Statelor Unite.

Bombardamentul fără precedent a vizat responsabili ai Hamas reuniţi într-un complex rezidenţial din centrul oraşului Doha, capitala Qatarului, unde sunt mediate negocierile pentru un armistiţiu în Fâşia Gaza.

Acest atac “nu va schimba natura relaţiei noastre cu Israelul, dar va trebui să discutăm despre asta, despre ce impact va avea“, le-a declarat jurnaliştilor şeful diplomaţiei americane, înainte de plecarea sa.

Potrivit Departamentului de Stat, scopul călătoriei lui Rubio este de a asigura Israelul de sprijinul SUA, înainte de recunoaşterea viitoare de către mai multe ţări a unui stat palestinian, la Adunarea Generală a ONU.

După începerea războiului din Gaza, declanşat de un atac fără precedent al Hamas pe teritoriul israelian pe 7 octombrie 2023, Israelul a decimat conducerea mişcării islamiste, jurând că o va distruge şi o va alunga din teritoriul palestinian unde a preluat puterea în 2007.

Şefii teroriştilor din Hamas care locuiesc în Qatar iau în derâdere situaţia dificilă a locuitorilor din Gaza. Au blocat toate încercările de încetare a focului pentru a prelungi războiul pe termen nelimitat“, a declarat Benjamin Netanyahu, pe platforma X. “A scăpa de ei ar elimina principalul obstacol în calea eliberării tuturor ostaticilor noştri şi a sfârşitului războiului“, a adăugat el.

Dar pentru Forumul familiilor ostaticilor israelieni deţinuţi în Gaza, Netanyahu este cel care reprezintă un “obstacol” în calea încheierii războiului.

“De fiecare dată când este pe cale să se ajungă la un acord, Netanyahu îl sabotează”, au deplâns membrii organizației.

Armata israeliană îşi continuă ofensiva în oraşul Gaza, pe care îl prezintă ca fiind unul dintre ultimele bastioane ale Hamas.

IDF a anunțat sâmbătă că peste 250.000 de locuitori au părăsit oraşul Gaza, de la intensificarea bombardamentelor.

Purtătorul de cuvânt al Apărării civile din Gaza, Mahmoud Bassal, a raportat că doar 68.000 de persoane au reuşit să părăsească oraşul.

Conform estimărilor recente ale ONU, aproximativ un milion de palestinieni locuiesc în şi în jurul Gaza, cel mai mare oraş al teritoriului.

Informațiile sunt imposibil de verificat de către agențiile internaționale de presă, coroborate de Agerpres.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite