Analiști: Atacurile de la granița României trebuie luate în serios. Dronele rusești au intrat intenționat în Polonia
Atacurile de la granița României trebuie luate în serios și este nevoie să fim mereu pregătiți pentru a reacționa, susțin analiștii consultați de TVR.
Atacurile de la granița României trebuie luate în serios, iar statele din regiune trebuie să fie mereu pregătite pentru a reacționa, avertizează analiștii consultați de TVR INFO.
Sebastian Slăvitescu, analist politic, a explicat că pătrunderea dronelor rusești în spațiul aerian al Poloniei a fost intenționată: „Dronele au intrat intenționat. Aceasta este o provocare unde se testează voința de reacție și modul cum se reacționează, să nu greșim. A fost intenționat, la fel cum au intrat și în România de câteva ori și situația este puțin mai bună în România, că vorbim de 1,2 km, ori în Polonia acum s-a intrat mult mai profund.”
El a subliniat diferența dintre reacția autorităților române și cea a Poloniei.
„Spre deosebire de România, Polonia nu se joacă cu aceste aspecte. De altfel, după 80 de ani de zile, pentru prima dată, avioanele poloneze au doborât aceste drone pe teritoriul Poloniei. Trebuie să înțelegem că avem un război la granițele noastre, un război criminal, ilegal și foarte brutal, dus de Rusia criminală, la fel de criminală. Și vor încerca, pe fondul retragerii anunțate a Statelor Unite din Europa, să preseze din ce în ce mai mult. Rusia își dorește sfera de influență pe care a pierdut-o de la Ialta înapoi – respectiv România, Polonia, statele baltice. Acesta este noul context în care ne aflăm și trebuie să fim pregătiți, trebuie să fim rezilienți și să luăm foarte, foarte în serios ce se întâmplă.”
Sandu Valentin Mateiu, comandor în rezervă, a arătat că nu este prima dată când drone rusești pătrund în spațiul aerian al Poloniei, dar de această dată a fost vorba de un atac mai consistent:
„Ultimul atac cel mare a avut 800 de drone. Nu este prima dată când intră în spațiul aerian al Poloniei drone rusești, numai că de această dată au fost în număr mare, aproape 10. Ei au pătruns adânc pe teritoriul polonez, ajungând până în apropierea bazei unde se află și aerodromul, hub-ul principal logistic pentru apăjirea Ucrainei.”
Comandorul în rezervă a precizat că există două ipoteze: accident sau intenție. „Foarte probabil de această dată a fost intenția de testare a capacității militare a Poloniei, respectiv a reacției politice a Poloniei și a NATO în ansamblu. Și cred că Polonia foarte probabil va activa articolul 4 și vom avea o întâlnire a NATO cât de curând.”

