Parlamentul din Nepal a fost incendiat după demisia premierului cauzată de protestele masive

Parlamentul din Nepal a fost incendiat după demisia premierului / Profimedia Images
10 September 2025, 10:41

Prim-ministrul nepalez KP Sharma Oli a demisionat pe fondul celor mai grave tulburări din Nepal din ultimele decenii, în timp ce furia publică a crescut după moartea a 19 protestatari anticorupție în confruntările cu poliția de luni, transmite BBC.

Marți, mulțimi de oameni au incendiat clădirea parlamentului din capitala Kathmandu. Clădiri guvernamentale și locuințe ale liderilor politici au fost atacate în întreaga țară.

Au fost raportate încă trei decese marți. În haosul creat, oficialii din penitenciare au anunțat că 900 de deținuți au reușit să evadeze din două închisori din districtele vestice ale Nepalului.

Manifestațiile au fost declanșate de interdicția asupra platformelor de socializare. Aceasta a fost ridicată luni – dar până atunci protestele se transformaseră într-o mișcare de masă.

Șeful armatei nepaleze a emis marți seara o declarație în care a acuzat manifestanții că profită de criză pentru a distruge, jefui și incendia bunuri publice și private.

El a precizat că, dacă tulburările continuă, „toate instituțiile de securitate, inclusiv armata nepaleză, sunt angajate să preia controlul situației”, fără a oferi detalii privind măsurile ce vor fi luate.

Deși premierul a demisionat, nu este clar cine îl va înlocui – sau ce urmează să se întâmple, în condițiile în care pare să nu fie nimeni la conducere. Potrivit relatărilor, unii lideri, inclusiv miniștri, s-au refugiat sub protecția forțelor de securitate.

Până acum, protestatarii nu și-au formulat cereri precise, în afară de apelul general împotriva corupției. Protestele par spontane, fără o conducere organizată.

Prim-ministrul nepalez K.P. Sharma Oli a demisionat, marți, după două zile de proteste ale mișcării “Generația Z”

Prim-ministrul nepalez K.P. Sharma Oli a demisionat marți, după două zile de proteste ale mișcării autoproclamate ‘Generația Z’ împotriva corupției și a interzicerii rețelelor de socializare, în care 19 oameni au murit și peste 300 au fost răniți, a anunțat șeful executivului nepalez într-o scrisoare de demisie, informează EFE.

În interiorul parlamentului au avut loc scene de sărbătoare, sute de protestatari dansând și scandând lozinci în jurul unui foc la intrarea în clădire, mulți purtând drapelul Nepalului.

Unii au pătruns în interior, unde toate ferestrele au fost sparte. Graffiti și mesaje antiguvrnamentale au fost desenate pe exteriorul clădirii.

Săptămâna trecută, guvernul Nepalului a ordonat blocarea a 26 de platforme de social media pentru nerespectarea termenului de înregistrare.

Platforme precum Instagram și Facebook au milioane de utilizatori în Nepal, care le folosesc pentru divertisment, știri și afaceri.

Guvernul și-a justificat decizia prin lupta împotriva știrilor false, discursului instigator la ură și fraudei online.

Dar tinerii au criticat interdicția, considerând-o un atac la adresa libertății de exprimare.

Deși restricția a fost ridicată în grabă luni seara, protestele căpătaseră deja o amploare de neoprit, vizând elita politică și aruncând națiunea în haos.

Un ministru a declarat că interdicția a fost ridicată după o ședință de urgență târzie, „pentru a răspunde cerințelor Generației Z”.

În săptămânile dinaintea interdicției, pe rețelele sociale luase amploare campania „nepo kid”, care scotea în evidență stilul de viață luxos al copiilor politicienilor și acuzațiile de corupție.

Mii de tineri au încercat pentru prima dată să ia cu asalt parlamentul luni. Mai multe districte au fost puse sub stare de asediu. Cele mai multe dintre decese au avut loc în acea zi, în jurul parlamentului și al clădirilor guvernamentale.

Marți, protestele au continuat fără oprire. O mulțime din Kathmandu a incendiat sediul Partidului Congresului Nepalez, membru al coaliției de guvernare, precum și casa liderului său, Sher Bahadur Deuba.

Casa lui KP Oli – un premier în vârstă de 73 de ani, aflat la al patrulea mandat, lider al Partidului Comunist – a fost și ea incendiată.

El a declarat că a demisionat pentru a deschide calea unei soluții constituționale la criza actuală.

„Având în vedere situația nefavorabilă din țară, am demisionat începând de astăzi pentru a facilita soluționarea problemei și pentru a ajuta la rezolvarea ei pe cale politică, în conformitate cu constituția”, a scris Oli în scrisoarea adresată președintelui Ramchandra Paudel.

Un consilier al lui Paudel a declarat pentru agenția Reuters că președintele a acceptat demisia și a început „procesul și discuțiile pentru un nou lider”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite