Deficitul bugetar ar putea fi mai mare decât cel pe care-l știm (9%) și ar putea urca la 11%

9 September 2025, 19:42

Deficitul bugetar ar putea fi mai mare decât știm, o spun unele voci politice, iar fostul ministru al Finanțelor recunoaște că ar putea exista cheltuieili nebugetate pentru acest an, de care Guvernul nu a ținut cont atunci când a aprobat bugetul. Marcel Boloș spune că l-ar fi avertizat pe prim-ministrul Ciolacu, iar acesta i-ar fi dat un răspuns care nu poate fi reprodus. Fostul premier nu recunoaște și spune că el nu vorbește urât. În disputa despre deficitul real, vicepremierul Marian Neacșu, cu aceeași funcție și în fostul cabinet, susține că Boloș a prezentat date fantasmagorice despre colectarea taxelor și a impozitelor.

Actualul Guvern ar avea de gestionat o situație financiară mult mai complicată decât arătau estimările, spun unele voci politice. Și asta pentru că unele cheltuieli nu ar fi fost incluse în buget și, în consecință, deficitul real al României ar putea urca spre 11% din PIB.

Marcel Boloș, fostul ministru al Finanțelor: Cu referire la facturi de 45 de miliarde de lei nu reprezintă facturi neachitate, diferența de sumă sunt în fapt cred cheltuieli nebugetate pentru anul 2025.

Fostul ministru al Finanțelor spune că l-a avertizat de mai multe ori pe fostul șef al Executivului că deficitul bugetar crește. Drept răspuns la acuzația că a cheltuit 65 de miliarde de lei din fondul de rezervă, Marcel Ciolacu a spus că nu a fost doar decizia lui.

Marcel Ciolacu, fost prim-ministru al României: De asta îmi pare rău și poate puțin l-am certat pe domnul Boloș, păi nu puteai să ieși după două săptămâni, să spui, domnule, stați ușor, că prim-ministrul României a băgat actul normativ în Guvern la propunerea mea și a colegilor.

De altfel, fostul minstru al Finanțelor a descris reacția lui Marcel Ciolacu când i-a spus unde vor duce aceste decizii.

„Când i-am spus „Domnule prim-ministru, deficitul bugetar se duce în cap”, mi-a spus că îl doare în organul genital de deficitul bugetar”, a spus Marcel Boloș (PNL).

Marcel Ciolacu, fost prim-ministru al României: Eu, nici cu colegii, nici cu prietenii, eu nu vorbesc urât, am multe defecte, aceste defect nu-l am.

Vicepremier și atunci și acum, Marian Neacșu susține că în ședințele de guvern le-au fost prezentate date ireale privind plata taxelor și impozitelor.

Marian Neacșu, vicepremierul României: Au fost făcute unele informări în ședințele de Guvern, dar care cuprindeau, pe lângă unele măsuri economice, și o serie de chestii care erau cumva fantasmagorice care au umflat artificial nivelul de venituri pe care trebuia să le încaseze ANAF. (n.r., întrebare: Există posibilitatea să existe facturi ascunse pe care le are statul să ajungem la 11% deficit?) După părerea mea, puțin probabil, să nu vă închipuiți cumva că banii statului sau ascunși pe undeva.

De cealaltă parte, un alt ministru în fostul și în actualul Guvern respinge varianta în care unele cheltuieli nu ar fi fost bugetate.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Nu poți să semnezi contracte de lucrări sau de furnizare de servicii decât dacă ai credite de angajament sau credite bugetare.

Reprezentanții USR pun totul pe modul în care Guvernul a alocat banii pentru proiecte.

Cristian Seidler, purtătorul de cuvânt al USR: O parte sunt, într-adevăr, cheltuieli, o altă parte sunt doar contracte semnate care ar presupune niște cheltuieli, dacă nu ar fi oprite. Tocmai de aceea, ordonanța adoptată acum vreo trei săptămâni de Guvern pentru a stopa derularea acelor contracte pentru care,d e fapt, nu exista finanțare.

Unii economiști spun că au anticipat această situație.

Adrian Negrescu, analist economic: Ne așteptam să apară aceste cheltuieli, dar au fost ascunse sub preș anul trecut, în tentativa de a menține deficitul bugetar într-o linie cât de cât acceptabilă.

Oficial, deficitul bugetar a depășit anul trecut 9% din Produsul Intern Brut, iar Guvernul urmărește să îl mențină anul acesta la o singură cifră.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite