Proteste în mai multe oraşe din ţară, față de măsurile economice anunţate de guvern
Sunt proteste în mai multe orașe din țară și față de măsurile economice anunțate de guvern. Sindicaliști din învățământ, sănătate și din serviciile publice au ieșit să picheteze prefecturile. Cer salarii care să le asigure un trai decent și măsuri care să protejeze angajații.
Plafonarea unor sporuri, dar și lipsa de personal în multe unități au provocat nemulțumirea angajaților din sănătate sau asistență socială.
Sindicaliștii din poliție și cei din penitenciare cer guvernanților să renunțe la măsurile care vor afecta grav domeniile în care lucrează.
Sute de oameni printre care și lucrători portuari au protestat și la Constanța.
Protestatarii au cerut demisia Guvernului și anunță că vor protesta și în perioada următoare dacă nu se rezolvă problemele.

