Protest în Valea Jiului, după ce minerii nu și-au primit salariile la timp
Minerii de la Complexul Energetic Valea Jiului au protestat vineri dimineață, nemulțumiți că nu și-au primit salariile la timp. Banii trebuiau virați încă de miercuri.
Angajații de la mina Vulcan s-au blocat în subteran, în timp ce colegii lor de la Lupeni au protestat în fața sediului exploatării.
Banii de salarii au întârziat pentru că nu a fost emisă ordonanţa de urgență prin care Ministerul Energiei alocă fondurile pentru finanţarea activităţii la Complexul Energetic Valea Jiului.
Într-o postare online, ministrul Bogdan Ivan a anunțat că a emis deja un ordin pentru ca banii de salarii să fie alocaţi urgent.
Peste 2.200 de mineri și energeticieni sunt angajați la Complexul Energetic Valea Jiului.
Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Am făcut în 24 de ore o ordonanță de guvern prin care, împreună cu ministrul Finanțelor, cu alți colegi miniștri, cu premierul României, am adoptat acest pachet, am creat cadrul legal. Am emis ordinul de ministru prin care se pot aloca 50 de milioane de lei în prima etapă, pentru a putea plăti în cel mai scurt timp posibil salariile oamenilor care au muncit în condiții foarte grele și care au nevoie să fie plătiți la timp. Și în cel mai scurt timp vor fi virați banii către companii și vor putea să fie făcute plățile.

