Steag roșu pe tot litoralul: turiștii sfidează valurile de 2 metri și curenții periculoși
Pe tot litoralul românesc este arborat steagul roșu, care interzice scăldatul. De câteva zile, vântul puternic, ce bate cu peste 50 km/h, a ridicat valuri de până la doi metri, iar curenții trag spre larg cu forță periculoasă.
Chiar și așa, mulți turiști ignoră avertismentele salvamarilor și se aventurează în apă, riscându-și viața. Unii recunosc că au intrat în mare „măcar un pic”, pentru că „au plătit vacanța”, fără să realizeze pericolul.
„Nu îi interesează avertismentele noastre. Există o legislație care spune că noi nu avem obligația să intrăm pe cod roșu, dar dacă este cazul, sărim în ajutor”, spune salvamarul Omar Vârțan.
La mal, valurile depășesc un metru, iar dincolo de geamanduri ating și doi metri. Curentul este atât de puternic încât valurile au ajuns până la al doilea rând de șezlonguri.
Anul acesta, 15 persoane și-au pierdut viața înecate, iar zeci au fost salvate la timp de echipele de intervenție.
Salvamarii fac apel la turiști să respecte steagul roșu și să nu-și pună viața în pericol. „Supravegheați copiii și nu vă aventurați în mare”, este mesajul ferm transmis celor aflați pe plajă.

