Trei dintre medaliții cu aur la Olimpiada Internaţională de Informatică din Bolivia s-au întors acasă

6 August 2025, 14:10

Patru elevi de liceu din România au cucerit aurul la Olimpiada Internaţională de Informatică din Bolivia. Trei dintre ei s-au întors în ţară şi au fost asteptaţi cu multă emoţie, în Aeroportul Henri Coandă, de părinţi, de profesori, de colegi şi de prieteni. Al patrulea a plecat din Bolivia direct în China, unde se desfăşoară un concurs internaţional de inteligenţă artificială.

Liceenii-campioni au fost întâmpinaţi în Aeroportul Otopeni cu flori și lacrimi de bucurie. Iar medaliații cu aur au pregătit și ei o surpriză. Pe o melodie care a răsunat din telefon, au încins o horă, în mijlocul Terminalului Sosiri.

Bucuria e cu atât mai mare, cu cât elevii români au ieșit învingători într-un concurs la care au participat tineri din 93 de țări.

Pentru părinții campionilor, bucuria se împletește cu amintirea anilor de muncă, dar și cu planurile de viitor ale copiilor lor.

Cu acelaşi entuziam va fi aşteptat şi Mircea Maxim, reprezentantul României la concursul internațional de inteligență artificială din China.

Medaliile au fost câştigate de: Rareş-Andrei Neculau, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” Galaţi; Rareş-Felix Tudose, clasa a XII-a, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti; Mihai-Valeriu Voicu, clasa a XI-a, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti; Mircea Maxim Rebengiuc, clasa a XI-a, Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” Bucureşti.

Coordonarea ştiinţifică a lotului ţării noastre a fost asigurată de reprezentanţii Societăţii pentru Excelenţă şi Performanţă în Informatică (SEPI), care au făcut selecţia şi pregătirea loturilor reprezentative: Marius Nicoli, Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Craiova, şi Bogdan Ioan Popa, Universitatea Bucureşti, iar cea organizatorică de către reprezentanţi ai Ministerului Educaţiei şi Cercetării.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite