Trei dintre medaliții cu aur la Olimpiada Internaţională de Informatică din Bolivia s-au întors acasă

Patru elevi de liceu din România au cucerit aurul la Olimpiada Internaţională de Informatică din Bolivia. Trei dintre ei s-au întors în ţară şi au fost asteptaţi cu multă emoţie, în Aeroportul Henri Coandă, de părinţi, de profesori, de colegi şi de prieteni. Al patrulea a plecat din Bolivia direct în China, unde se desfăşoară un concurs internaţional de inteligenţă artificială.

Copiii din mediul rural învață gratuit tainele informaticii. O fundație din Capitală îi ajută să se alfabetizeze digital

Mai mulți copii de la țară descoperă avantajele tehnologiei informatice prin cursuri care îi ajută să se formeze în domeniu. O fundație din Capitală îi ajută pe copiii din mediul rural să se alfabetizeze digital, asta deoarece majoritatea iau note sub 5 la matematică la Evaluarea Națională. Bibliotecarii sunt cei care îi învață pe copii tainele informaticii.

Ultima Oră

Cele mai citite