Ministrul Educației, Daniel David, s-a întâlnit cu reprezentanții sindicatelor din învățământ

Daniel David, ministrul Educației (Foto: Autor: CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES/FOTO)
Daniel David, ministrul Educației (Foto: Autor: CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES/FOTO)
4 August 2025, 20:47 (actualizat 4 August 2025, 22:40)

Ministrul Educației, Daniel David, s-a întâlnit, luni, la sediul Ministerului Educației și Cercetării, cu reprezentanții organizațiilor sindicale din învățământ, care protestează de săptămâna trecută: Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”.

Reprezentanții sindicatelor și-au expus punctele de vedere și motivele protestelor și au formulat o serie de solicitări.

Potrivit comunicatului Ministerului Educației, ministrul Daniel David și-a manifestat deschiderea pentru găsirea celor mai bune soluții privind aplicarea legii fiscal-bugetare în timpul și în contextul consultării publice privind legislația subsecventă.

Reprezentanții Ministerului Educației au precizat că, în acest moment, nu există reduceri în bugetul ministerului, dar pentru buna funcționare până la sfârșitul anului (acoperirea cheltuielilor), dacă nu se iau măsurile anunțate, este nevoie de o suplimentare de aproximativ 2 miliarde de RON.

Solicitările sindicatelor, care depășesc atribuțiile ministerului, vor fi înaintate pentru analiza Guvernului/Coaliției de Guvernare, se mai arată în comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite