Primele lecţii din acest an şcolar. În unele şcoli, boicot la catedră. Profesori în şomaj din cauza austerităţii

Boicotul anunțat de sindicatele din Educație pentru a doua zi de școală nu a mai avut loc decât în puține unități de învățământ. Însă nemulţumirile legate de măsurile de reformă persistă. Mai mult, sunt profesori suplinitori care vor fi nevoiți să intre în şomaj pentru că nu au mai rămas ore disponibile și pentru ei.
Daniel David, ministrul Educației (Foto: Autor: CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES/FOTO)

Ministrul Educației, Daniel David, s-a întâlnit cu reprezentanții sindicatelor din învățământ

Ministrul Educației, Daniel David, s-a întâlnit, luni, la sediul Ministerului Educației și Cercetării, cu reprezentanții organizațiilor sindicale din învățământ, care protestează de săptămâna trecută: Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”.

Proiect al Ministerului Educaţiei: Mediile pot fi încheiate şi cu două note, în contextul protestului personalului din învăţământul preuniversitar

Numărul minim de calificative sau note acordate elevului la o disciplină de studiu pentru anul şcolar 2022-2023 este de două iar situaţia şcolară anuală a elevilor, pe clase, poate fi încheiată fără ca aceasta să fie validată de către consiliul profesoral din unitatea de învăţământ în şedinţa de încheiere a cursurilor şi fără ca acesta să aprobe raportul privind situaţia şcolară anuală, prevede un proiect de ordin pus în consultare publică de Ministerul Educaţiei.

Calendarul examenelor naţionale rămâne neschimbat. Sindicaliștii din Educație au în plan un nou miting de amploare în Capitală. Marius Nistor, lider de sindicat: Nu ignoraţi negocierile

Greva în școli continuă, pentru a treia săptămână, la fel și protestele în stradă ale profesorilor. Negocierile dintre Guvern şi sindicate sunt blocate. Ministrul Educației ia în calcul echivalarea competenţelor la Bacalaureat dacă acest conflict nu se încheie în două zile. În timp ce stresul și emoțiile celor care dau examene luna aceasta cresc, sindicaliștii pregătesc încă un miting de amploare în Capitală.

A fost grevă de avertisment în școli din toată țara. Premierul se va întâlni vineri cu sindicatele din învăţământ

A fost grevă de avertisment în multe școli din toată țara. Timp de două ore, angajații din Educație au oprit lucrul și s-au limitat doar să-i supravegheze pe elevi. Fără vreo activitate didactică. Salariile reprezintă principala nemulțumire a dascălilor, care așteaptă măriri promise încă de acum doi ani. Reprezentanții sindicaliștilor vor avea vineri o întâlnire cu premierul.

Ultima Oră

Cele mai citite