Beneficiile acordului comercial SUA – UE, puse la îndoială de mai mulți lideri europeni. Oțelul și aluminiul, în continuare taxate cu 50%. Franța, nemulțumită de sectorul agricol
Reprezentanții Uniunii Europene spun că acordul încheiat în Scoția cu americanii aduce stabilitate. Însă beneficiile înțelegerii sunt puse la îndoială de mai mulți lideri europeni. În plus, produsele farmaceutice nu sunt cuprinse în acord, iar tarifele la exporturile de oțel și aluminiu rămân neschimbate.
În toate țările Uniunii se fac calcule, încercând să vadă care sunt de fapt avantajele acestui acord încheiat în Scoția între Statele Unite și Uniunea Europeană. Pentru Germania, de exemplu, cel mai bun lucru din acest acord este reducerea tarifelor actuale de 27,5% pentru autoturisme, la 15%.
Katherina Reiche,ministrul german al Economiei: Acordul este cu siguranță o provocare, ținând cont că tariful de bază este de 15 la sută, dar partea bună este că ne oferă siguranță.
Ministra Economiei germane este însă contrazisă de experții Federației Industriei Germane, care spun că, în lipsa unui acord privind aluminiul și oțelul – care rămâne la 50% – acordul este o lovitură suplimentară.
Wolfgang Niedermark, membru al Federației Industriei Germane: Acordul demonstrează că toate industriile, cu mici excepții, sunt afectate. Oțelul rămâne în obiectiv. Dar asta nu e doar problema Germaniei și a Europei. Este o obsesie americană care afectează toată lumea.
Producătorii europeni de oțel și aluminiu, nemulțumiți
O companie lituaniană producătoare de cuie a fost dublu afectată de tarifele americane, exportând pe piața americană în pierdere din cauza tarifului de 50% pentru oțel, înregistrând totodată o scădere a exporturilor europene, care necesită mai puțini paleți de lemn pentru cuiele sale.
De altfel, producătorii europeni de oțel și aluminiu sunt nemulțumiți că negociatorii nu au reușit să includă în acest acord comercial și aceste materii prime.
Franța, nemulțumită în special de sectorul agricol
Franța consideră că acordul nu este liniar, iar premierul Bayrou spune că acordul UE–SUA marchează o zi „sumbră”. În sectorul agricol sunt anumite produse care vor fi exceptate de la taxa de 15%, și asta urmează a fi discutat în perioada următoare, ceea ce este o sursă de neliniște pentru viticultorii și producătorii de băuturi alcoolice din Franța.
Hugo Drappier, producător de șampanie: E bine că discuțiile continuă și noi, evident, în industria vinului, suntem foarte îngrijorați de creșterea tarifelor. Cred că lucrurile sunt pe făgaș, acum, dar va fi de ajuns? În orice caz, cred că suntem într-o etapă ceva mai bună.
Șefa Comisiei Europene spune că în Scoția s-a semnat un acord-cadru și că alternativa ar fi fost ca, de la 1 august, SUA să taxeze produsele europene cu 30% și, în cele din urmă, să se ajungă la un război comercial.
Ursula von der Leyen, șefa Comisiei Europene: 15% nu trebuie subestimat, dar este cel mai bun lucru pe care l-am putut obține.
Rămâne o necunoscută tarifarea produselor farmaceutice, deși oficialii UE susțin că produsele farmaceutice exportate în SUA nu vor depăși niciodată 15%, conform acordului-cadru.

