Europa reacționează cu un amestec de ușurare și îngrijorare față de acordul comercial cu SUA: ”Cei care se așteptau la un uragan sunt recunoscători pentru o furtună”
Guvernele și companiile europene au reacționat, luni, atât cu ușurare, cât și îngrijorare la acordul-cadru comercial încheiat cu președintele american Donald Trump, recunoscând că este vorba despre un acord dezechilibrat, dar care a evitat un război comercial mai profund.
Acordul, anunțat duminică între două economii care reprezintă aproape o treime din comerțul mondial, va prevedea impunerea de către SUA a unei taxe de import de 15% asupra majorității mărfurilor din UE – jumătate din rata anunțată anterior, dar mult mai mult decât sperau europenii, notează agenția Reuters.
Trump a declarat că acordul, care include o promisiune de investiții ce depășește acordul de 550 de miliarde de dolari semnat cu Japonia săptămâna trecută, va consolida relațiile dintre cele două puteri transatlantice, după ani de ceea ce el a numit tratament nedrept aplicat exportatorilor americani.
Potrivit sursei, acordul va aduce claritate pentru producătorii europeni de automobile, avioane și substanțe chimice. Însă UE sperase inițial la un acord de tip „zero pentru zero” în materie de tarife. Iar tariful de bază de 15%, deși mai mic decât nivelul anunțat anterior de 30%, este totuși semnificativ mai mare decât media tarifelor de import din SUA, care era de aproximativ 2,5% anul trecut, înainte de revenirea lui Trump la Casa Albă.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, l-a descris pe Trump drept un negociator dur și a declarat duminică reporterilor că a fost „cel mai bun rezultat posibil” în contextul dat.
Piețele bursiere europene au deschis pe plus luni, cu indicele STOXX 600 la un maxim al ultimelor patru luni și toate celelalte burse majore în teritoriu pozitiv. Acțiunile din sectorul tehnologic și cel al sănătății au condus creșterile.
”Rata de 15% este mai bună decât de ce se temea piața”, a declarat economistul Jefferies, Mohit Kumar.
Acordul comercial SUA – UE: între ușurare și nemulțumiri
Prim-ministrul Belgiei, Bart de Wever, a atribuit în mod ferm vina pentru tarife lui Donald Trump.
El a postat pe rețeaua de socializare X: ”Este un moment de ușurare, dar nu de sărbătoare. Sper sincer că Statele Unite vor renunța, în timp util, la iluzia protecționismului și vor îmbrățișa din nou valoarea comerțului liber – o piatră de temelie a prosperității comune. Între timp, Europa trebuie să continue să-și aprofundeze piața internă, să reducă reglementările inutile și să creeze noi parteneriate pentru a diversifica rețeaua noastră comercială globală. Fie ca Europa să devină farul comerțului deschis, echitabil și fiabil de care lumea are atât de urgentă nevoie”, potrivit The Guardian.
Cancelarul german Friedrich Merz a salutat acordul, afirmând că acesta a evitat un conflict comercial care ar fi afectat grav economia bazată pe exporturi a Germaniei și sectorul său auto puternic.
”Prin acest acord, am reușit să evităm un conflict comercial care ar fi afectat grav economia germană orientată spre export. Acest lucru se aplică în special industriei auto, unde tarifele actuale vor fi reduse aproape la jumătate, de la 27,5% la 15%. Tocmai în acest domeniu, reducerea rapidă a tarifelor este extrem de importantă”, a declarat el duminică.
Miniștrii guvernului francez au declarat luni că acordul are unele aspecte pozitive, cum ar fi eventuale scutiri pentru anumite sectoare-cheie ale economiei franceze, cum ar fi cel al băuturilor spirtoase – dar că, în ansamblu, acesta nu este un acord echilibrat.
Prim-ministrul francez Francois Bayrou s-a declarat luni dezamăgit de acordul comercial între Uniunea Europeană şi Statele Unite, după negocieri purtate în Scoţia de preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, cu preşedintele american Donald Trump, transmite AFP.
Ministrul francez al Industriei, Marc Ferracci, a subliniat că vor fi necesare mai multe runde de negocieri, care ar putea dura săptămâni sau luni, înainte ca acordul să poată fi finalizat formal. ”Aceasta nu este finalul poveștii,” a declarat el la postul de radio RTL.
Şefa guvernului de la Roma, Giorgia Meloni, a apreciat însă “pozitiv” înţelegerea, arătând că escaladarea unui conflict comercial între UE şi SUA ar fi avut “consecinţe imprevizibile şi potenţial devastatoare”.
Meloni a afirmat că “este evident (…) că mai trebuie să lucrăm la acord, fiindcă ceea ce s-a semnat ieri este un acord care juridic nu are caracter obligatoriu şi general”.
Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez a răspuns public la acordul dintre UE și SUA, afirmând cu oboseală că susține acordul „fără niciun entuziasm”. El afirmă că Europa trebuie să învețe din această situație și să-și dubleze eforturile pentru a-și atinge autonomia strategică și a dezvolta relații comerciale mai bune cu alte țări.
Prim-ministrul Ungariei, Viktor Orbán, este de mult timp una dintre cele mai controversate voci din cadrul UE și nu a ezitat să o critice pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru ceea ce el a descris ca fiind un acord mai prost decât cel obținut de Marea Britanie.
”Nu este vorba de un acord… Donald Trump a mâncat-o pe Von der Leyen la micul dejun, asta s-a întâmplat și ne gândeam că așa se va întâmpla, deoarece președintele SUA este o personalitate influentă în negocieri, în timp ce doamna președintă este o personalitate fără influență”, a declarat el.
Companiile europene: ”A fost evitată o escaladare suplimentară”
Între timp, companiile europene au rămas nehotărâte dacă să se bucure sau să regrete acordul.
”Cei care se așteptau la un uragan sunt recunoscători pentru o furtună,” a spus Wolfgang Große Entrup, șeful Asociației Industriei Chimice din Germania (VCI). ”A fost evitată o escaladare suplimentară. Cu toate acestea, prețul este mare pentru ambele părți. Exporturile europene își pierd competitivitatea. Clienții americani plătesc tarifele,” a adăugat el.
Acțiunile Stellantis au crescut cu 3,5%, cele ale producătorului de componente auto Valeo cu 4,7%, iar grupul farmaceutic german Merck KGaA a urcat cu 2,9% – semn al unei ușurări în aceste sectoare.
Printre numeroasele întrebări care rămân fără răspuns se numără și modul în care promisiunea UE de a investi sute de miliarde de dolari în SUA și de a crește semnificativ achizițiile de energie va putea fi transpusă în realitate.
Și, deși UE a promis achiziții strategice în valoare de 750 de miliarde de dolari în următorii trei ani, inclusiv petrol, gaz natural lichefiat și combustibil nuclear, SUA ar putea întâmpina dificultăți în a produce suficient pentru a satisface cererea.
În ciuda incertitudinilor persistente, analiștii au subliniat că acordul a contribuit totuși la reducerea incertitudinii. Prețurile petrolului au crescut luni, la fel și euro.
”Acum că există mai multă claritate, te-ai aștepta ca nu doar în Statele Unite, ci și în restul lumii, să existe o disponibilitate mai mare de a investi, de a extinde operațiunile și de a identifica noi oportunități,” a spus Rodrigo Catril, strateg valutar senior la National Australia Bank.
Trump şi von der Leyen au convenit ca exporturile europene către SUA să fie supuse unor taxe vamale americane de 15%. În caz că Europa nu ar fi acceptat, preşedintele american ameninţa să aplice de la 1 august o taxare cu 30%. UE s-a angajat totodată să achizţioneze din SUA energie în valoare de 750 de miliarde de dolari, în special pentru a înlocui importurile de gaze din Rusia, şi să investească în America încă 600 de miliarde de dolari.

