Pe toate plajele de pe litoral salvamarii au arborat steagul roşu de pericol. Dar mulți turiști nu țin cont de avertismente

28 July 2025, 19:50

Furtuna care a răvăşit toată ţara a ridicat, pe litoral, valuri de trei metri, în apropirea țărmului. Pe toate plajele, salvamarii au arborat steagul roşu de pericol. Puţini turişti respectă, însă, indicaţiile. Un bărbat din Bucureşti care a nesocotit avertismentul şi apoi a devenit agresiv cu salvamarii a fost amendat cu 1.500 de lei.

Vreme la extreme pe litoral. După o zi de duminică toridă, vântul puternic care răcorit atmosfera a stârnit valuri uriaşe si i-a alertat pe salvamari.

În toate stațiunile a fost arborat steagul rosu – semn de pericol iminent.

Mulți turiști au ignorat însă avertismentele şi şi-au riscat viața în marea învolburată.

În astfel de condiții, turiștii nu au voie să intre în mare. Salvamarii nu au, însă, la dispoziţie un cadru legal prin care să le interzică acest lucru.

Cele mai periculoase sunt plajele din Eforie Nord, Costinești, Jupiter și Saturn. Acolo, steagul roșu a fost arborat încă de la primele ore ale zilei.

Un turist din București nu doar că a nesocotit avertismentul salvamarilor, dar a devenit și agresiv cu aceștia. Pentru comportamentul său a fost amendat de polițiști cu 1.500 de lei.

Meteorologii spun că pericolul la malul mării se menține și în zilele următoare, când vântul va sufla cu putere.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite