Senatorul PSD Daniel Cătălin Zamfir cere demisia vicepremierului Dragoș Anastasiu: Un vicepremier care timp de 8 ani comite o infracțiune în stare continuată nu mai poate continua în Guvernul României

25 iulie 2025, 14:54 (actualizat 25 iulie 2025, 18:52)

Senatorul PSD Daniel Cătălin Zamfir a avut o reacție dură după ce în spațiul public au apărut informații că vicepremierul Dragoș Anastasiu a recunoscut în instanță că a dat mită timp de 8 ani unei funcționare ANAF ca să îi protejeze afacerile, potrivit motivării judecătorilor într-un dosar de corupție. Zamfir i-a cerut demisia vicepremierului.

Capăt de drum pentru vicepremierul Anastasiu. Un vicepriministru care timp de 8 ani comite o infracțiune în stare continuată nu mai poate continua în Guvernul României. Punct. #demisia„, a scris senatorul PSD, pe pagina sa de Facebook.

Potrivit motivării instanței, inspectoarea ANAF Angela Burlacu și fiul acesteia au primit mită timp de 8 ani, din 2009 până în 2017, de la una dintre firmele din grupul Eurolines, patronat de actualul vicepremier, omul de afaceri Dragoș Anastasiu. Acesta a recunoscut în cadrul procesului, potrivit motivării instanței, că a fost de acord, alături de partenerul său de afaceri, să plătească această mită către ANAF, pentru a nu avea probleme cu controalele.

Anastasiu a recunoscut că a plătit o mită de 2000 de euro lunar, timp de 8 ani, plus contravaloarea unor pachete turistice pentru familia inspectoarei.

CITIȚI ȘI: Dragoş Anastasiu a recunoscut în instanţă că a dat mită timp de 8 ani unei funcţionare ANAF. Reacția vicepremierului: Nu a existat nicio acțiune împotriva mea. Guvernul: A avut calitatea de martor, dosarul este închis definitiv

În 2018, partenerul de afaceri al lui Anastasiu a mers la DNA și a denunțat totul. A beneficiat astfel de clauza de nepedepsire, întrucât a formulat un denunț, înainte să afle organele de urmărire penală. Iar omul de afaceri Dragoș Anastasiu a avut calitatea de martor, nu a fost inculpat sau cercetat în acest dosar.

Guvernul României a transmis o reacție în care se arată că „vicepremierul Dragoș Anastasiu nu a avut calitate de denunțător, învinuit, inculpat, condamnat în dosarul DNA soluționat prin Hotărârea 1258/2023. Singura sa calitate a fost aceea de martor.”

Potrivit Guvernului, Atanasiu „a fost audiat în această calitate de procurori și judecători care nu au considerat că sunt întrunite condițiile pentru schimbarea acestei unice calități. Dosarul penal s-a încheiat prin hotărâre definitivă.”

Circumstanțele cazului nu au nicio legătură cu calitatea de vicepremier și cu atribuțiile domnului Dragoș Anastasiu, se mai arată în reacția Guvernului.

Și vicepremierul Anastasiu a avut o reacție, el scriind că: „În dosar am fost martor, nu denunțător. Nu a existat nicio acțiune împotriva mea, nu am avut niciun fel de avantaj din punct de vedere juridic, iar în dosar au fost implicate și alte societăți comerciale care au fost în aceeași situație. Nu am avut niciodată nicio condamnare penală.

Sunt astăzi în Guvernul României și pentru că nu vreau ca alți antreprenori români să mai fie subiectul unui astfel de abuz de putere din partea unor angajați ai statului care ar trebui să lucreze în beneficiul oamenilor, nu împotriva lor” – a mai arătat Anastasiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite