Teatrul Grivița 53, pornit de regizoarea Chris Simion-Mercurian și construit cărămidă cu cărămidă din donații, se deschide la toamnă

24 July 2025, 20:56

Bucureştenii vor avea un nou teatru din toamna aceasta. A fost construit de la 0, cărămidă cu cărămidă, de regizoarea Chris Simion Mercurian. Iniţiatoarea a început cu 200.000 de euro, banii obţinuţi din vânzarea casei bunicii sale. După o campanie de aproape nouă ani, Teatrul Griviţa 53 va fi inaugurat oficial și va găzdui prima reprezentaţie în octombrie-noiembrie. 

O clădire nouă, impunătoare, cu patru etaje, s-a ridicat pe Calea Griviţei, la numărul 53. Este chiar Teatrul Griviţa 53, care va fi inaugurat în mai puţin de două luni. În 2023, aici se mai afla încă un ansamblu de două case de patrimoniu, în paragină, pe care regizoarea Chris Simion-Mercurian l-a cumpărat cu banii obţinuţi din vânzarea imobilului în care a locuit bunica sa. Teatrul are astăzi două săli de spectacole şi altele pentru evenimente culturale.

Chris Simion-Mercurian, regizoare, inițiatorea proiectului Grivița 53: Va rămâne estetic industrial, pereții de beton așa vor rămâne și pardoseala va fi de beton pentru că așa ne-am propus, ca spiritul să fie un spirit extrem de modern, berlinez şi viu. 140 de locuri, sala principală, multifuncțională, în sensul în care scenotehnica este extrem de generoasă. Suntem în sala mare care are o înălțime spectaculoasă de 10,5 metri pentru care ne vor invidia alte teatre. Sala principala are trei variante de a monta gradenele, amfiteatru cu punctul 1, cu spectatorii de față, elisabetan – cu spectatorii pe lateral sau arenă. Balconul este balconul spectatorilor, pentru că jos intră 110 persoane și sus intră 30, iar al doilea balcon este cel tehnic, unde vor sta luminiștii, sunetiștii, videoproiecția etc. Etahele 2 și 3 le vom destina expozițiilor, verinisajelor, spectacolelor-lectură, spectacolelor-performance.

Sala mică va putea găzdui 70-80 de spectatori.

Chris Simion-Mercurian, regizoare, inițiatoarea proiectului Grivița 53: (n.r., întrebare: Ce simți după 9 ani?) Nevoia de protecție, de a-i proteja curățenia pe care o are. Le mulțumesc tututor celor care au crezut în acest vis, e reconstrucția unui spirit, se simte că revitalizăm acest cartier care sper să devină primul cartier cultural al Capitalei.

Cei care au susținut proiectul, au donat sau mai doresc să doneze, dar mai ales cei care au cumpărat cărămida ctitor Grivița 53 vor avea numele inscripționat pe peretele din foaierul teatrului.

Artiști, medici, arhitecți și alte persoane s-au alăturat proiectului în acești nouă ani. Unii donatori au cumpărat, simbolic, cu 53 de euro, cărămizi. Banii nu ar fi fost însă suficienți, dacă regizoarea nu ar fi câştigat şi un grant de aproape 2 milioane de euro, prin programul Ro-Cultură.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite